Nakon usvajanja Nacrta rezolucije o Srebrenici na Generalnoj skupštini UN, uslijedile su brojne reakcije kako iz Republike Srpske i BiH, tako i iz regiona i svijeta.
Među prvima se oglasio predsjednik Srpske
Višković: Glasanje pokazuje sav apsurd i ironiju trenutne situacije
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da srpski narod, bez obzira na sve rezolucije, nije genocidan, što većina čovječanstva zna, kao što zna šta je Njemačka radila drugim narodima i to je najbolje pokazalo time što više od polovine članica UN nije podržalo rezoluciju o Srebrenici.
Višković je istakao da ne može ovom rezolucijom da se poništi i zaboravi najveći genocid u istoriji koji je počinila Njemačka.
Dodik: Mirno razdruživanje u BiH jedino rješenje nakon rezolucije
– Ne mogu da ne kažem da ovo neće imati posljedice, imaće političke, možda i nekim dijelom i ekonomske, ali mi smo Srbi uvijek opstajali i preživjeli, pa ćemo i ovo prevazići – rekao je predsjednik Vlade Republike Srpske poslije glasanja u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji o Srebrenici.
On je rekao da glasanje za rezoluciju o Srebrenici pokazuje sav apsurd i ironiju trenutne situacije.
Trivićeva usvajanju o rezolucije o Srebrenici: Ozbiljan istorijski revanšizam
Kovačević: Većina svijeta nije podržala sramnu rezoluciju
Većina zemalja i većina svijeta, ipak, nije podržala sramnu rezoluciju o Srebrenici, istakao je delegat u Domu naroda u Parlamentarnoj skupštini BiH Radovan Kovačević.
– Neka su vječne Srbija i Srpska! – objavio je Kovačević na svom nalogu na društvenoj mreži “Iks”.
Miličević: Većina planete misli svojom glavom
Predsjednik SDS Milan Miličević ocijenio da glasanje u UN pokazuje da većina planete ipak misli svojom glavom i da većina svijeta shvata da usvajanje rezolucije otvara nove jazove u BiH i regionu, ali potencijalno i u cijelom svijetu.
– Činjenica je da je tas na strani onih koji su bili uzdržani ili protiv, te da je među tim državama i dobar broj islamskih zemalja, jasno govori da je argumentacija predsjednika Srbije Aleksandra Vučića pobijedila argumentaciju velikih sila poput Njemačke, SAD, Velike Britanije… Slobodni dio planete je odlično razumio da je riječ o političkim igrama i geopolitičkim interesima, u kojima je samo upotrebljena Srebrenica – istakao je Miličević.
On je izrazio zahvalnost predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću na zalaganju i borbi da srpski narod ne bude satanizovan, ali i hrabrosti da pred cijelim svijetom kaže da oni koji su nad srpskim narodom u dva svjetska rata počinili genocid nemaju pravo da nam drže lekcije o moralu.
Kojić: Pucanj u zdrav razum
Predsjednik Skupštine Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Branimir Kojić izjavio je Srni da je izglasavanjem rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN ubijena sva logika i da je to pucanj u istinu i u zdrav razum.
– Danas je svima jasno da većina članica shvata da se nije desio genocid. Mnoge države zarad ucjena velikih sila nisu smjele glasati protiv, ali poštujući nauku nisu glasale ni za rezoluciju – rekao je Kojić.
Komšić: BiH nakon glasanja u GSUN izlazi jača
Iako je rezolucija o Srebrenici u GS UN danas usvojena sa 87 glasova protiv i uzdržanih, a samo sa 84 glasa za, hrvatski član Predsjedništva BiH Željko Komšić, koji je u to tijelo izabran glasovima Bošnjaka, tvrdi da je na, kako kaže, jedan viišedecenijski proces stavljena tačka i da BiH iz svega izlazi jača.
– Ovim je na svjetskom nivou nakon pravnog konsenzusa koji je izražen kroz presude suda oformljenog od Ujedinjenih nacija, postignut i politički konsenzus po pitanju genocida koji je izvršen u BiH odnosno u Srebrenici. Mišljenje onih koji se nalaze izvan postignutog pravnog i političkog konsenzusa uopšte nije relevantno – smatra Komšić.
Selak o rezoluciji o Srebrenici: Većina članica UN odbacila stigmatizaciju Srba
Nešić: Nije uspio pokušaj stigmatizacije srpskog naroda
Predsjednik DNS-a Nenad Nešić izjavio je da je rezultat glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skuštini UN dokaz da histerija i pokušaji stigmatizacije srpskog naroda nisu uspjeli.
– Činjenica da većina zemalja članica UN nije glasala za rezoluciju o Srebrenici predstavlja jasnu potvrdu pobjede (predsjednika Srbije) Aleksandra Vučića u borbi za istinu o srpskom narodu. Ovaj rezultat je dokaz da histerija i pokušaji stigmatizacije srpskog naroda nisu uspjeli – naveo je Nešić u pisanoj izjavi.
On je istakao da rezultat glasanja u Generalnoj skupštini UN pokazuje da međunarodna zajednica sve više prepoznaje istinu i odbija da se povinuje jednostranim narativima koji su pokušali da predstave srpski narod u negativnom svjetlu.
Amidžić: Sada je jasno ko je neprijatelj Srba, ali i BiH
Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić rekao je nakon usvajanja rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN da je sada jasno ko je neprijatelj Srba, ali i BiH.
On je istakao da je neminovno da će rezolucija o Srebrenici produbiti podjele na ovim prostorima i trajno narušiti napore Republike Srpske da poštuje i štiti Dejtonski mirovni sporazum.
– S druge strane, mnogi u BiH, mislim na bošnjačke političare, nisu zadovoljni rezultatom, jer više je zemalja ukupno bilo suzdržano i protiv nego “za”. Vidjećemo u narednom periodu ko će na koji način da koristi ovaj dokument – rekao je Amidžić za ATV.
Stevandić: Srbi su opet na pravoj strani istorije
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da usvajanje rezolucije o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN pokazuje da su Srbi opet na pravoj strani istorije.
– Ovaj put Srbi ulaze u novo doba lišeni iluzija da postoji pravda, poštovanje, razumijevanje i ravnopravnost – rekao je Stevandić Srni.
Stevandić je rekao da će Srbi za sve morati da se izbore, ističući da je za sada dvije trećine svijeta na srpskoj strani.
Nuždić: Rezolucija potvrdila antisrpsko djelovanje
Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić rekao je da rezolucija o Srebrenici, koja je usvojena u Generalnoj skupštini UN, nije pravno obavezujuća, već samo jedna od nekoliko stotina rezolucija, dodavši da bi ona bila obavezujuća njeno potvrđivanje je neophodno u Savjetu bezbjednosti UN.
– Za rezoluciju nije bilo podrške u Savjetu bezbjednosti UN-a i time je izigran Savjet bezbjednosti UN, te se išlo pred Generalnu skupštinu – izjavio je Nuždić Srni.
Ambasada SAD: Rezolucija ne pripisuje kolektivnu odgovornost
Sjedinjene Američke Države pozdravljaju usvajanje rezolucije Generalne skupštine UN-a kojom se obilježava genocid u Srebrenici iz 1995. godine, koju su predložile Ruanda, Njemačka i Bosna i Hercegovina, i koju smo s ponosom ko-sponzorisali, saopšteno je iz Ambasade SAD u BiH.
Tim povodm oni su naveli da „ponavljano negiranje genocida u Srebrenici čini međunarodno obilježavanje događaja iz 1995. godine još važnijim i nužnijim“.
– Rezolucija naglašava da se genocid dogodio u i oko Srebrenice u julu 1995. godine, što je nepobitna činjenica utvrđena od strane Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, Međunarodnog suda pravde i velikog broja forenzičkih dokaza – stoji u saopštenju.
Konaković: Sutra šaljemo protestnu notu zemljama koje su glasale protiv rezolucije
Košarac: Sramno glasanje
Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac rekao je da je sramno glasanje i način na koji je rezolucija o Srebrenici došla na dnevni red Generalne skupštine UN pokazali su samo jedno – put ka mirnom razlazu.
– To je jedini rezultat koji ste ostvarili. Srpska ima svoj put! – poručio je Košarac.
Ona je naglasio da je srpski narod, kao i uvijek, na pravoj strani istorije, istine i međunarodnog prava.
– Satanizacija koju ste nam spremali i etikete genocidnog naroda najbolje govore o vama. To je vaš odraz u ogledalu – objavio je Košarac na svom nalogu na Instagramu.
Vulin: Silu su pokazali, ali istinu nisu ubili
Potpredsjednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da rezultat glasanja o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN predstavlja pobjedu Srbije, jer je više zemalja članica UN nije podržalo, nego što je glasalo za nju.
– Tražili ste lisicu, naišli ste na vuka. Njemačka, SAD i njihove kolonije su mislile da su Srbi lak plijen. Od zemalja koje su ratovale protiv Srba očekivao sam da nas bolje poznaju i više cijene. Silu su pokazali, ali istinu nisu ubili – istakao je Vulin u saopštenju.
Mali: Našem narodu zalepljena etiketa koju ne zaslužuje
Nad Srbijom je danas učinjen zločin, našem narodu je zalepljena etiketa koju ne zaslužuje i to je uradio moderan svet kome su usta puna demokratije i razvoja, izjavio je danas potpredsjednik vlade i ministar finansija Siniša Mali.
– Dvadeseti vijek će u istoriji čovječanstva ostati ubilježen kao vijek užasnih ratova, koji je završen sa za nas posebno bolnim devedesetim godinama. U 21. vijeku, umjesto da su ratovi prošlost, mi živimo neke nove, prave, ali i diplomatske. Zato ne uspijevamo da zaliječimo bolne rane sa kojima svijet nastavlja da se poigrava. Otvaranje tih rana je nekome bilo politički potrebno i to je najveće licemjerje medjunarodnog javnog prava u modernoj istoriji! – objavio je Mali na instagramu.
Jovanović: Usvojiti rezoluciju kojom se odbacuje perfidna laž o genocidu
Novi DSS smatra da bi od najvećeg značaja bilo da skupštine Srbije i Republike Srpske usvoje rezolucije kojom bi zajednički i u potpunosti odbacili perfidnu i brutalnu laž o takozvanom genocidu u Srebrenici.
– Vrhunac je licemerja da su njeni predlagači, kao i neki od kosponzora, odgovorni za smrt miliona ljudi i za neke od najvećih zločina u istoriji čovječanstva – naveo je Jovanović.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.