Vladimiru Putinu treba svim mogućim sredstvima pokazati gdje mu je mjesto, uključujući jačanjem Ukrajine, moćnim sankcijama i političkom izolacijom, istakao je juče predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski za italijanski SkiTG24.
Fragment ove izjave Zelenski je objavio na svom telegram kanalu uoči jučerašnjeg otvaranja Ukrajinskog mirovnog samita u Švajcarskoj, prenio je Ukrinform.
U međuvremenu, luksuzno odmaralište Burgenštok, nadomak Lozane, domaćin je dvodnevnog Ukrajinskog mirovnog samita, od koga švajcarski ministar inostranih poslova Injacio Kasis očekuje da “inspiriše budući mirovni proces i razradi praktične korake na njegovom ostvarivanju”.
Od preko 160 pozvanih država i međunarodnih organizacija, 92 države poslale su delegacije na taj skup, inače prvi te vrste od izbijanja “ruske invazije” (Kijev), odnosno “specijalne vojne operacije” (Moskva), krajem februara 2022.
Zvanični Bern, koji je u januaru prihvatio da organizuje Ukrajinski mirovni samit, nije pozvao Rusiju na samit u Burgenštoku.
Inače najmasovniji dosadašnji međunarodni skup podrške Ukrajini počeo je juče u Burgenštoku uz upadljivo odsustvo: s jedne strane američkog predsjednika Džozefa Bajdena (umjesto njega Ameriku predstavlja potpredsjednica Kamala Haris), a s druge strane Kine.
Zvanični Peking istakao je krajem maja da neće poslati delegaciju u Burgenštok, budući da zastupa stanovište da mirovni razgovori treba da uključe i Rusiju i Ukrajinu.
– To je minus. Izgleda da je Kina odlučila da podržava svog strateškog partnera bez granica, Rusiju, a ne mirovni proces, agresora, a ne mir – ocijenio je Oleksandr Merežko, član ukrajinskog parlamenta.
U međuvremenu, zvanice u Burgenštoku, pored predsjednice Švajcarske Viole Amerd, potpredsjednice SAD Kamale Haris i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, predvode francuski predsjednik Emanuel Makron, njemački kancelar Olaf Šolc, italijanska premijerka Đorđa Meloni, kanadski premijer Džastin Trudo i japanski premijer Fumio Kišida, svježe pristigli sa samita G7 u Pulji.
Na jugu Italije lideri G7 potvrdili su odlučnost u podršci Ukrajini “koliko god i dokle god treba”.
Pri dolasku u Burgenštok, Harisova je najavila više od 1,5 milijardi dolara pomoći energetskom i humanitarnom sektoru u Ukrajini u toku rata sa Rusijom. Prema zvaničnom saopštenju, ova pomoć SAD uključuje 500 miliona dolara za energetiku i preusmjeravanje 324 miliona dolara ranije najavljenih sredstava za hitnu popravku energetske infrastrukture i druge potrebe u Ukrajini.
– Ovi napori pomoći će Ukrajini da odgovori na najnovije ruske napade na energetsku infrastrukturu podržavanjem popravki i obnove, poboljšanjem otpornosti na poremećaje u snabdijevanju energijom i postavljanjem osnova za popravku i proširenje ukrajinskog energetskog sistema – dodaje se u saopštenju.
Harisova je takođe najavila više od 379 miliona dolara humanitarne pomoći Stejt departmenta i Američke agencije za pomoć izbjeglicama i drugima pogođenim ratom. Novac je namijenjen za pomoć u vidu zdravstvenih usluga, skloništa i obezbjeđivanja vodosnabdijevanja, sanitarnih i higijenskih usluga za milione Ukrajinaca.
Koliko danas, Ameriku će na ovom skupu predstavljati Džejk Salivan, savjetnik Bijele kuće za nacionalnu bezbjednost. Prema zvaničnim najavama, okupljeni u Burgenštoku razmatraće danas “prve tri, inače najmanje sporne tačke iz desetočlane Mirovne formule, koju je 2022. predočio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski: nuklearnu bezbjednost, neometane isporuke hrane na svjetsko tržište, plovidbu na Crnom moru, pitanje ratnih zarobljenika i povratak otete djece iz Ukrajine”.
Agencije
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.