Nećemo dopustiti da nam unište rijeku Unu. Ona je jedna i jedina. Gotovo uglas poručuju mještani Srba, aktivisti udruženja Una, ekolozi, zaljubljenici u rijeku koja ovdje, kako kažu, život znači. Na mjestu nekadašnje mlinice, sada stoje građevinske mašine i bageri.
– Mi smo ovdje došli petog jula, kada smo vidjeli ovu ogradu ovdje, i vidjeli smo bager. To je bio petak, da bih odmah u ponedjeljak, osmog, taj bager počeoa kopati raditi devastaciju ovog dijela toka rijeke Une. Tu je postojala jedna mlinica ispred ove kuće, i projekat kojeg je ovaj gospodin ovdje stavio je bio – rekonstrukcija mlinice, a vi možete vidjeti da ove mlinice sada ovdje nema – kaže u izjavi za ELTA TV, na početku priče Tanja Rastović, predsjednica Udruge „Una“ iz Srba.
Ne samo da nema mlinice, nego je u potpunosti uništena životna sredina na ovom dijelu toka rijeke Une, koji se nalazi u neposrednoj blizini samog vrela, ističe Tanja Rastović. Nije poznato ni da li investitor koji ovdje kako kaže gradi malu hidroelektranu, ima svu potrebnu dokumentaciju niti da li je ona u potpunosti valjana. Oni su odmah pozvali inspekciju.
– Mislim da je osmog jula ovdje stigao državni inspektorat, koji ni sa svim svojim ovlaštenjima ipak nije zaustavio te radove, nego su radovi i dalje nastavljeni, devastacija i dalje traje. Napravljeno je puno toga, mislim da je rijeka Una puno ranjena da ne može za pedeset godina da se oporavi ovaj dio toka ovdje – kaže Tanja Rastović.
Mještani Donje Suvaje i Srba su kategorični. Neće kažu dozvoliti da bilo ko uništi vrelo i tok rijeke Une. To je bogatstvo koje napominju, treba turistički valorizovati a ne uništiti. Zahvalni su rekoše nam, svima koji ovih dana dolaze da ih podrže u toj borbi nadajući se da će ova priča na kraju imati pozitivan ishod.
– Pa ja se nadam iskreno da će sve ovo što se sada dešava dobro završiti za rijeku Unu. Nisu ju džaba Rimljani, nazvali jedna jedina jedinstvena, i ona je zaista nešto najvrednije što imamo, sa čime raspolažemo, i mi kao mještani, imamo pravo na nju, da je čuvamo, i da ostane to što jeste – biser. I spremni smo boriti se za nju – kaže Darinka Rašuo iz Srba.
Sve što se dešava je loše po rijeku Unu. Investitori do kojih je gotovo nemoguće doći tvrde da su za gradnju male hidroelektrane prikupili svu dokumentaciju ali se postavlja logično pitanje kako su do nje došli, kaže Nebojša Rađenović, zamjenik načelnika opštine Gračac zahvalivši našoj televiziji što smo došli da zabilježimo šta se na vrelu Une dešava.
– Kako sada stvari stoje, investitori imaju svu potrebju dokumentaciju. Sporan je način na koji je dobio dokumentaciju. Što se tiče papira, tada su bila jedna pravila, prije ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, sada su druga pravila. Mještani Srba su protiv gradnje hidrocentrale, to nama ništa ne bi donijelo. Uništili bi rijeku Unu jer je ona bogatstvo koje postoji, zelenilo, priroda, zdrava voda, pitka voda, ljudi ju koriste za piće, i sada ako se to uništi bilo bi grozno. Ovdje su protesti iz dana u dan, sada čekamo odgovor državnih organa, inspekcije, pa ćemo da vidimo šta i kako. Gledajte, ovo mjesto ima veliki turistički potencijal, ali stalno nam se nešto nudi što taj potencijal guši. Nudili su nam gips, to smo odbranili, sad nude hidrocentralu i to ćemo odbraniti pa da konačno uložimo ovdje u nešto pametno – kaže Rađenović.
Otpor mještana je dobio na snazi, kaže Tanja Rastović predsjednica Udruge Una, jer su im podršku pružila brojna ekološka udruženja, ne samo iz Hrvatske, nego i iz susjedne Bosne i Hercegovine. Uvjerena je da će gradnja na kraju biti obustavljena
– Ja mislim da ako građani ne žele ovo, da toga neće ni biti ovdje. I da to mora prestati. Građani su sami pokazali dolascima ovdje na proteste koji su bili u nekoliko navrata i da oni ovo ne žele, a mislim da je to sasvim dovoljno. Gledajte, niko najavio da će se ovako nešto ovdje desiti. Pazite da 2024. nisu bili potrebni Studija uticaja na okoliš i Studija uticaja na ekološku mrežu je gotovo nemoguće, jer ovdje obitavaju rijetke vrste i ovo su sve karbonatne stijene koje nastaju stoljećima, a sada je sve trajno narušeno – kaže Rastovićeva ičekujući sa zebnjom odgovore nadležnih organa.
Posljednje studije s kraja prošle godine kažu da zbog klimatskih promjena polako ali sigurno ostajemo bez pitke vode. One su nastale djelovanjem čovjeka na okolinu. Mi sada na te klimatske promjene više ne možemo uticati ali na daljnje djelovanje čovjeka – možemo, poručuju na kraju ekolozi i mještani Srba, vidno zabrinuti za sudbinu rijeke Une.
Ljubinko Spasojević/SrpskaCafe
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.