Bolesti ili komplikacije u trudnoći najučestaliji su razlog bolovanja dužih od 30 dana, a slijede tumori i povrede, od kojih se veliki dio odnosi na povrede na radu, rekao je vršilac dužnosti direktora Zavoda za medicinu rada i sporta Republike Srpske Boris Međedović.
Na prvostepenoj komisiji za ocjenu privremene spriječenosti za rad duže od 30 dana u proteklom mjesecu bilo je ukupno 5.945 radnika, a za 4.287 je produženo bolovanje – rekao je Međedović.
Prema njegovim riječima, najviše radnika na ocjeni bolovanja bilo je iz Banjaluke, 2.531.
– Poređenja radi, u avgustu ove godine na ocjeni privremene spriječenosti za rad bilo je oko 500 radnika više nego u istom mjesecu lani, a čak 1.000 više ako poredimo jul ove i prošle godine – istakao je Međedović.
On je naveo da je evidentno da se povećava broj radnika koji se upućuju na komisiju za ocjenu bolovanja dužih od 30 dana, a posebno od kada je u primjeni novi Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju po kojem trudnice i još neke kategorije imaju pravo na naknadu plate u punom iznosu za vrijeme bolovanja.
– Ovo je pohvalno i veoma značajno za ove kategorije, ali je očigledno da uzrokuje i veći broj slučajeva bolovanja, posebno kada je riječ o trudnicama – rekao je Međedović.
On je dodao da su bolesti ili komplikacije u vezi sa održavanjem trudnoće najučestaliji razlog bolovanja dužih od 30 dana.
– Tako je u avgustu na komisiji bila 1.321 trudnica, dok ih je u istom mjesecu 2022. godine bilo znatno manje, oko 800. Zatim slijede oboljeli od malignih bolesti kojih je u proteklom mjesecu na komisiji bilo 861, a zbog povreda na radu na ocjenu privremene spriječenosti za rad upućeno je 587 radnika – istakao je Međedović.
Prema njegovim riječima, Zavod se sve češće suočava sa pojavom da poslodavci ne upućuju radnike na obavezne periodične preglede u ovu ustanovu, što im je zakonska obaveza.
– To otežava i praćenje privremene spriječenosti za rad kod radnika čija su radna mjesta označena kao mjesta sa povećanim rizikom. Ovakva praksa negativno utiče i na preventivne mjere zaštite zdravlja radnika i može rezultirati ozbiljnim zdravstvenim problemima koji bi se pravovremenim pregledima mogli spriječiti – rekao je Međedović.
Međedović je podsjetio da Zavod na osnovu zahtjeva koje poslodavci upućuju Fondu zdravstvenog osiguranja sprovodi i vanredne ocjene privremene spriječenosti za rad, a poslodavci imaju mogućnost i da se obrate direktno Zavodu radi upućivanja radnika na vanredni ljekarski pregled.
Srna
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.