Foto: NSRS
Politika

Narodna skupština Republike Srpske osnovana na današnji dan prije 33 godine


Narodna skupština Republike Srpske osnovana je na današnji dan 1991. godine u Sarajevu, čime je počeo proces konstituisanja Republike Srpske.

Odluku o osnivanju Skupštine srpskog naroda u BiH donijeli su poslanici izabrani na izborima u jesen 1990. godine, saopšteno je iz parlamenta Srpske.

Sponzorisano

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske, 9. januara 1992. godine usvojili su Deklaraciju o proglašenju Republike Srpskog Naroda Bosne i Hercegovine.

Ovaj dan se u Republici Srpskoj obilježava kao Dan Republike.

Narodna skupština 28. februara 1992. godine donijela je Ustav Republike Srpske i Ustavni zakon za njegovo sprovođenje, čime je formalnopravno nastao državno-pravni subjektivitet srpskog naroda.

Neposredno nakon izbijanja građanskog rata, sjedište Skupštine izmješteno je u Pale. Od 1998. godine sjedište Narodne skupštine Republike Srpske je u Banjaluci.

Sastav Narodne skupštine Republike Srpske čine 83 narodna poslanika izabrana na neposrednim parlamentarnim izborima.

Prvi poslijeratni izbori održani su 1996. godine. Do tada, Skupštinu su činili poslanici koji su bili izabrani na prvim višestranačkim izborima u BiH 1990. godine, kao poslanici tadašnje Skupštine Socijalističke republike BiH.

Do 2002. godine narodni poslanici birani su na mandat u trajanju od dvije godine, a od 2002. godine poslanici se biraju na četvorogodišnji mandat.

Prvi predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske bio je Momčilo Krajišnik u periodu od 25. oktobra 1991. godine do 1996. godine.

Na Prvoj konstitutivnoj sjednici Drugog saziva, održanoj 19. oktobra 1996. godine, za predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske izabran je Dragan Kalinić, koji je ponovo izabran na čelo parlamenta u Trećem skupštinskom sazivu 12. januara 1998. godine.

Narodna skupština, na sjednici održanoj 15. i 16. juna 1998. godine, donijela je Odluku o razrješenju predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske Dragana Kalinića, a na istoj sjednici za predsjednika parlamenta izabran je Petar Đokić.

Četvrti saziv parlamenta konstituisan je nakon izbora 1998. godine, a za predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, na konstitutivnoj sjednici, održanoj 4. novembra 1998. godine, ponovo je izabran Petar Đokić.

Za predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, na sjednici održanoj 16. decembra 2000. godine, izabran je Dragan Kalinić. On je sa ove pozicije smijenjen 29. juna 2004. godine odlukom visokog predstavnika pod optužbom “da pomaže haškim optuženicima”.

Nakon smjene Dragana Kalinića za predsjednika parlamenta izabran je Dušan Stojičić na sjednici Narodne skupštine održanoj 20. jula 2004. godine.

Na sjednici održanoj 28. februara 2006. godine za predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske izabran je Igor Radojičić, koji je za predsjednika parlamenta Srpske izabran i u mandatu Osmog skupštinskog saziva, na sjednici održanoj 15. novembra 2010. godine.

Na izborima 2014. godine izabran je Deveti saziv Narodne skupštine, a na konstitutivnoj sjednici, održanoj 24. novembra 2014. godine, za predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske izabran je Nedeljko Čubrilović.

Čubrilović je izabran za predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske i u njenom Desetom sazivu, na sjednici održanoj 19. novembra 2018. godine.

Aktuelni predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić na čelo parlamenta izabran je na konstitutivnoj sjednici 11. saziva održanoj 15. novembra 2022. godine.

SRNA

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Kako je Kurti ušao u BiH

ZM

Cvijanović: Kurtiju malo što maltretira Srbe na Kosmetu

ZM

Igraju i glumci iz Srpske: Počelo snimanje filma o atentatu na Pavelića

ZM

Dodik Stanivukoviću: Ne znam šta te muči, ali ovo što radiš nije normalno

ZM

Betonskim blokovima blokiran parking, ugašena rasvjeta kod Zgrade Vlade

JM

Prosječan životni vijek građana 76, starosnu penziju koristimo 17 godina

JM

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više