Stotinama kriminalaca iz inostranstva osuđenima za ubistvo, silovanje i seksualno zlostavljanje djece dozvoljen je ulazak u Veliku Britaniju, pokazuju podaci policije.
Nasilni stranci s krivičnim dosijeom iskorištavaju “slabosti” u viznom režimu Ujedinjenog Kraljevstva koje im omogućavaju da uđu u zemlju uprkos pravilima nakon Bregzita koja dozvoljavaju Vladi da zabrani ulazak stranim državljanima koji su bili osuđeni na više od godinu dana zatvora.
Oni samo moraju da se izjasne da nisu počinili nikakav ozbiljan zločin da bi dobili vizu za ulazak u Britaniju, i bivaju razotkriveni samo ako upadnu u nevolje sa britanskom policijom.
Britanski policajci i agencije za sprovođenje zakona zatim mogu da provjere kriminalnu prošlost uhapšenog stranca preko britanske kancelarije za krivične evidencije ACRO koja se prijavljuje za informacije od zvaničnika u matičnoj zemlji te osobe.
Podaci iz ACRO, objavljeni u skladu sa zakonom o slobodnom pristupu informacijama, pokazuju da su provjere sa zvaničnicima u Rumuniji otkrile više od 700 slučajeva u posljednje tri godine u kojima su osumnjičeni u Britaniji već imali krivični dosije u ovoj zemlji i bili osuđivani za ubistvo, ubistvo iz nehata, silovanje ili seksualni prestup protiv djece.
Takođe, u posljednje tri godine službenici koji rade u ACRO izvršili su 317.757 prekograničnih kompjuterizovanih provera krivičnih evidencija uhapšenih stranih državljana.
Na osnovu uzorka od samo pet nacionalnosti, ove provjere otkrile su detalje o 524 slučaja u kojima je osumnjičeni bio osuđen u inostranstvu za ubistvo ili ubistvo iz nehata, 441 slučaj osobe koja je osuđena za silovanje u inostranstvu i 592 slučaja seksualnih delikata u inostranstvu.
Jedan od najzanimljivijih slučajeva je Mihail Podlaščik (33) kojem je odobrena viza za Veliku Britaniju uprkos tome što je odslužio 12 godina zatvora zbog ubistva čovjeka u pijanom stanju u rodnoj Poljskoj.
Njegovo teško krivično djelo je otkriveno tek nakon što je osuđen na doživotni zatvor zbog silovanja i pljačke žene koju je napao u parku u Lesteru.
Novi sistem čije se uvođenje najavljuje ETA, prema kojem će putnici koji dolaze u Veliku Britaniju morati da dostave biografske, biometrijske i kontakt podatke i odgovore na pitanja o svojim planovima prije nego što budu automatski provjereni da li su na međunarodnim potjernicama i bazama podataka o kriminalu, neće riješiti problem, navodi se u tekstu.
Čak i ETA i dalje zahtijeva samo izjašnjavanje o kriminalu, a provjere se vrše samo prema bazama podataka Ujedinjenog Kraljevstva i Interpolovim potjernicama. Policajcima bi bila potrebna prethodna sumnja u vezi sa putnikom da bi provjerili njihovu kriminalnu pozadinu preko ACRO prije njihovog dolaska.
Podaci ACRO do kojih je došao “Telegraf” pokazuju da je u protekle tri godine najveći broj prestupnika osuđenih za ubistvo dolazio iz tri zemlje: Rumunije (307 slučajeva), Litvanije (93) i Poljske (83). Za silovanje su to bile Rumunija (235), Poljska (121) i Litvanija (41). Za seksualne prestupe protiv djece: Rumunija (216), Poljska (203) i Češka (77).
rt.rs
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

