Vlada Republike Srpske donijela je odluku o hitnim izmjenama dva zakona koja se tiču preduzetnika što je izazvalo brojne komentare u javnosti, a mnogi su stava da će, ukoliko se usvoje, natjerati veliki broj malih preduzetnika da zatvore svoje radnje. Riječ je o Prijedlogu izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima, koje uključuju povećanje graničnog iznosa prihoda za male preduzetnike sa 50.000 na 100.000 KM, istovremeno donose i povećanje osnovice za doprinose sa 60 na 80 odsto prosječne bruto plate.
Pored toga, ovim izmjenama uvode se doprinosi za PIO za osobe koje obavljaju dopunsku ili dodatnu djelatnost, dok se određene djelatnosti poput programiranja i savjetovanja isključuju iz sistema malih preduzetnika.
Ono što zabrinjava jeste činjenica da se već sljedeći mjesec očekuje i novo podizanje minimalne plate u Srpskoj, a u toku je i novi sistem fiskalizacije, što sve zajedno predstavlja dodatni udarac za privrednike, posebno one male.
Direktor Zanatsko-preduzetničke komore Republike Srpske, Jovan Bratić, ističe da su već imali jedan sastanak sa predstavnicima Ministarstva finansija RS vezano za izmjene ova dva zakona, te da će u petak održati još jedan na kojem bi trebalo da bude i ministarka Zora Vidović.
Bratić ističe za Srpskainfo da su mali preduzetnici svjesni da se nešto mora mijenjati, ali su isto tako svjesni da se mora „resetovati cijelo društvo, a ne samo realni sektor“.
On dodaje da su na sastanku sa predstavnicima Ministarstva finansija RS dali svoje primjedbe vezano za najavljene izmjene dva zakona, i da su dobili uvjerenje kako će one biti uvažene.
– Naša prva primjedba je bila na povećanju doprinosa sa 60 na 80 odsto. Stava smo da bi to bio veliki udarac za pojedine male privrednike što bi dovelo do zatvaranja pojedinih radnji. Složili smo da se doprinosi postepeno podižu, a ne da bude nagli skok sa 60 na 80 odsto. Svi ulaze u fiskalizaciju, povećaće se najniža plata, doprinosi se mijenjaju… Mnogo je toga odjednom – kategoričan je Bratić.
On dodaje da je to puno nameta odjednom za male preduzetnike što bi neke natjeralo na stavljanje ključa u bravu na svoje radnje.
Bratić kaže da su imali primjedbu i na dio koji se odnosi na to da dopunska djelatnost ponovo plaća doprinose, te da su dobili uvjerenje kako će i taj zahtjev biti uvažen.
Dodao je da programeri i zanimanja koja su visoko produktivna, poput knjigovođa, neće više moći raditi u formi maloga preduzetnika.
Privrednik Saša Trivić ističe da se trenutno najveće zloupotrebe dešavaju upravo preko „samostalnih preduzetnika“ (SP) i to je razlog zašto se njihov broj povećava kroz sivu zonu.
Crne rupe koje gutaju privredu
– Mnogi izbjegavaju plaćanje poreza odlaskom u SP i vjerovatno je to natjeralo Ministarstvo finansija za izmjene zakona. Tačno je da se neki red mora zavesti. Međutim, ne na ovaj način. Prvo se trebala povesti rasprava o tome koje je pravo rješenje jer nijedno rješenje čija je svrha da se ukine siva zona ne smije ugroziti nijedno radno mjesto, a mislim da će nam se to desiti – stava je Trivić.
On kaže da postoje oni koji zloupotrebljavaju SP, ali da je greška što se, umjesto da kontrolni organi prate ko je utajio porez, mijenjaju zakoni da bi se nekome stalo u kraj sa zloupotrebama.
– Postoji problem što će za jedan dio onih koji stvarno rade u skladu sa onim što prijavljuju to biti ozbiljan problem. Sve mjere su pokrenute zbog borbe protiv sive zone, ali se bojim da ovo nije najbolje rješenje – ističe Trivić za Srpskainfo.
On kaže da nije trebalo uvoditi doprinose za PIO za one koji obavljaju dopunsku ili dodatnu djelatnost jer postoje oni koji već plaćaju doprinose kroz neki svoj posao i stvarno rade dopunski rad.
– Naravno, postoje i oni koji fiktivno rade taj dopunski rad i trebalo ih je oporezovati. Postoje i pozitivni i negativni efekti tih predloženih zakonskih rješenja – smatra Trivić.
Poslanik PDP u Narodnoj skupštini RS, Tanja Vukomanović ističe da „ako Vlada Republike Srpske poveća namete privrednicima i na svaku isplaćenu marka uzme 80 pfeninga, to može značiti samo jedno – Republika Srpska je u velikoj finansijskoj krizi i vlast više ne bira sredstva kako da zakrpi rupe u budžetu, makar iza sebe ostavljala crne rupe koje gutaju privredu“.
– Ovo su nove mjere Vlade Republike Srpske za iseljavanje stanovništva, gašenje domaće privrede i podsticanje sive ekonomije i rada na crno. Budžet se puni planski, a ne na silu i deranjem kože sa leđa svojim stanovnicima – poručila je ona.
Vukomanovićeva napominje da prioritet Vlade treba da bude poštovanje postojećih zakona i mjera, s ciljem poboljšanja stanja u privredi i suzbijanja sive ekonomije, a ne donošenje još lošijih zakona koji će biti još teže sprovodivi.
Tjeranje malih preduzetnika iz Srpske
– Prvo pogrešno usmjeren novac od povećanja minimalca, zatim korak unazad sa novim Zakonom o podsticajima, a sada i najava povećanja nameta. Zakoni treba da budu takvi da ih svi mogu poštovati, a kazne velike da ga se niko ne usudi prekršiti. Kod nas je obrnuto – lakše je platiti kaznu nego poštovati ovakve zakone, zbog toga se širom otvaraju vrata sivoj ekonomiji i radu na crno – navodi ona.
Zaključuje da stručnjaci godinama upozoravaju da bi smanjenje stope poreza i doprinosa doprinijelo i većem punjenju budžeta jer bi poslodavci više prijavljivali radnike na punu platu i samim tim ovo bi bio i konkretan korak naprijed u borbi protiv rada na crno.
Predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić smatra da ovakvim izmjenama zakona Vlada onemogućava stručnjacima u oblasti programiranja da se uopšte registruju kao mali preduzetnici.
Naglasila je da je jedini cilj ovih zakonskih izmjena da se putem dodatnih i većih nameta na samostalnu preduzetničku djelatnost krpe budžetske rupe i promašaji vlasti.
– Računica Vlade jeste da će ovakvim zakonskim izmjenama povećati prihode za 32 miliona, ali ovakve izmjene zakona samo će natjerati mnoge preduzetnike da se uopšte ne registruju ili da napuste zemlju, pa je pitanje ko će onda plaćati dadžbine državi – istakla je Trivićeva.
Na kraju je upitala Zoru Vidović da li zaista smatra da će ovim izmjenama Zakona o porezu na dohodak i Zakona o doprinosima povećati i stimulisati samostalnu preduzetničku djelatnost.
Srpskainfo
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.