Foto: NIHAD İBRAHIMKADIĆ, ANADOLIJA
Izdvajamo

Šmit: Nećemo nametnuti zakon o državnoj imovini


Kristijan Šmit, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika jer nije imenovan u skladu sa odlukom Savjeta bezbjednosti UN-a, rekao je nakon sjednice Savjeta za implementaciju mira (PIC) da ostaje snažna podrška pitanju državne imovine, ali da on neće biti taj koji će nametnuti taj zakon.

– Imao sam osjećaj da neki ovdje jedva čekaju da visoki predstavnik nametne rješenje kada je u pitanju ova tema, i moram vas razočarati, mi, ja, ne želimo nametati pravila, već pozivamo parlament BIH da uz našu pomoć radi na donošenju državnog zakona kojim će se regulisati pitanje državne imovine – poručio je Šmit.

Istakao je da je neprihvatljivo da investicije u BiH ne mogu u punom smislu izvedene zbog toga što, kako je rekao, nema provođenja odluka Ustavnog suda BiH i odgovarajućeg zakonodavstva.

– Bilo nam je drago vidjeti da Predsjedništvo BiH takođe radi i da smo imali inicijativu gospodina Komšića i Bećirovića i da smo imali nacrt zakona. Ne znam da li je taj zakon već stigao u Parlament BiH, ali bih pozvao sve u parlamentu, uključujući one koji imaju drugačije mišljenje da ipak sjednu i razgovaraju o ovoj temi (državna imovina) a mi ćemo sa svoje strane pružiti pomoć kako bi se rješenja mogla provesti i kako bismo bili sigurni da možemo osigurati jedno pozitivno okruženje kada je u pitanju ova tema. Kad je u pitanju državna imovina, djelovaćemo proaktivno vrlo skoro – rekao je Šmit.

PIC je, dodao je, razgovarao i o pitanju budžeta BiH, jer imaju utisak da na državnom nivou postoji namjera da se iscrpljuju državne institucije.

– Razgovarali smo o pojedinim institucijama, a pri tome mislim na institucije kulture. Znate da sam nedavno donio nalog da Savjet ministara BiH treba izaći sa prijedlogom kojim bi se riješilo ovo pitanje. Imali smo priliku da čujemo na PIC-u izlaganje ministarke Bošnjak, koja je dala neke ideje ali smo svjesni da je potrebno uraditi dosta posla – naglasio je Šmit.

Slučaj BHTV takođe je bio na dnevnom redu dvodnevne sjednice PIC-a, a u izvještaju Edina Forta, ministra transporta i komunikacija BiH izneseni su stavke poput slobode medija.

– Imali smo takođe izlaganje direktora Granične policije, koji je govorio o nedostatku zaposlenika, Pravilniku za graničnu policiju, a čuli smo godinu i po dana nije urađeno ništa po pitanju regulative radne snage, mislim da im nedostaje oko 1.500 ljudi. Bilo nam je drago čuti da je došlo do poboljšanja djelovanja FRONTEX-a, ali to nije rješenje za Graničnu policiju – poručio je Šmit.

On je naveo da postoji tijesna saradnja predstavnika EU i PIC-a, te da očekuje nastavak puta BiH ka Uniji.

– Očekujemo od političkih partnera da se okrenu dijalogu, političkim rješenjima po preporukama Evropske komisije, ali i da se fokusiraju ka agendi prema mehanizmima i agenci rasta za Zapadni Balkan. U 2024. je došlo do napretka po tom pitanju, ali institucije BIH moraju uraditi ono što se od njih očekuje – kazao je Šmit.

– Teritorijalni integritet BiH je važan, neprihvatljvia je bilo kakva priča o secesiji jer se na taj način dovode u pitanje institucije BiH na štetu svih građana bez obzira gdje žive – dodao je Šmit.

Posljednji sastanak koalicije, pričalo se o budžetu, ali na konferenciji se o tome nije pričalo, kao ni o izbornim pravilima. Znamo da su srpski ministri napustili Savjet ministara kada se pričalo o pitanju institucija kulture.

– Rekao sam svima u koaliciji da što prije moguće usvoje budžet za 2025. A što se tiče izbora, sredstva u budžetu se moraju ranije osigurati i to je sigurno važan znak za EU. Nema razloga da se traže izgovori da nema sredstava za provođenje izbora – naveo je Šmit, dodajući da pitanje institucije kulture jeste simboličko, jer se radi o institucijama koje čuvaju kulturnu baštinu BiH.

– Razumijem da možda ima različitih razmišljanja, ali mi se čini da ima malo vremena da se traže rješenja, ali mislim da se može naći zajedničko rješenje – istakao je on.

Komentarišući sastanak koalicije u Mostaru rekao je da bi bio prezadovoljan da se koalicija što više bavi vlašću, a što manje Šmitom, kao što je tada bio slučaj.

– Evo mogu reći da se evo i Šmit slaže sa tim – poručio je Šmit.

Na pitanje da pojasni šta znači proaktivno djelovanje o državnoj imovini, rekao je:

“Dogovorili smo se da zemlje PIC trebaju djelovati kako bi konačno došlo do jednog sveobuhvatnog razumijevanja u smislu šta bi trebalo uraditi u zakonima i regulativi, tako da ćemo mi u naredne dvije sedmice pripremiti sav taj neophodni sadržaj, i pokušaćemo da uzmemo u obzir sve uključujući sve stavove nadležnih političkih stranaka u BiH”.

Na dodatno pitanje da pojasni kakve materijale planira pripremiti u narednih 15 dana, te da li to znači da namjerava raditi u skladu sa posljednjim odlukama, odnosno da će zakon nametnuti kroz neke druge institucije.   

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Vučić: Ustav i zakoni zemlje će na kraju morati da se poštuju

K1

Otac Petrić: Nije Hristos vaskrsao da bismo mi farbali jaja

K1

Tramp: Nije isključena mogućnost prekida vojne pomoći Ukrajini

K1

Rod Blagojević: BiH nije samo regionalni problem, već upozorenje

K1

Tegeltija o kupovini o zgrade UIO: Sve se vrti oko jednog političara i jednog biznismena

K1

Vaskršnja poslanica patrijarha Porfirija: Gradimo mir, poštovanje i dijalog

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više