Foto: Agencije
Magazin

Apel građanima na prevare putem društvenih mreža i aplikacija


Policijska uprava Prijedor apeluje na građane da budu oprezni prilikom davanja ličnih podataka i onih o bankovnim karticama putem društvenih mreža i internet aplikacija zbog mogućnosti da budu prevareni i ostanu bez novca.

 Kako su saopštili u posljednje vrijeme na području Policijske uprave Prijedor evidentni su slučajevi prevara putem „mesindžer“ i „viber“ aplikacija gdje su građani dovedeni u zabludu da komuniciraju sa njima poznatim licima, kupovali „kliker“ i „X-bonove“ i slali ih navedenim licima

. – Ove prevare se najčešće dešavaju na način da oštećena lica putem društvenih mreža (sa lažnih profila sa imenom i prezimenom njima bliskih lica) ili putem „viber“ aplikacije budu navedena da uplate novac na „kliker“ ili „X-bon“ ili da ustupe podatke njihovih bankovnih računa i kartica – stoji u saopštenju.

Dodaju da apeluju na građane da u tim situacijama prethodno ostvare komunikaciju sa licima koja traže ovakve usluge, a navodno se radi o njima poznatim licima, i uvjere se da nije u pitanju pokušaj prevare. Pojašnjavaju da ni građani prije svakog transfera novca, posebno na zahtjev lica sa kojima su stupili u kontakt putem društvenih mreža, trebalo da se uvjere da se ne radi o pokušaju prevare.

– Lični podaci i podaci bankovnih kartica mogu biti zloupotrebljeni i putem internet aplikacija za kupovinu i prodaju, te se savjetuje maksimalan oprez prilikom ustupanja tih podataka.

Sve slučajeve prevara građani mogu prijaviti nadležnoj policijskoj stanici- navedeno je u saopštenju policije.

Naglasili su da više podataka o tome kako se zaštititi od sajber kriminala i na koji način prijaviti sumnju u prevaru putem interneta građani mogu naći na internet stranici Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Glas Srpske

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Influersenke upozoravaju: Ovo je mračna strana Dubaija

K2

Fanovi sumnjaju: Bredli Kuper vjerio Điđi Hadid

K2

Brojne su prednosti kokosovog ulja za kosu

K2

Pokrenuta istraga: Novi opasan trend na “Tik toku”

K2

Ovi dokazi su pobili teorije zavjere: Realni dokazi da se sletanje na mjesec uistinu i dogodilo

K2

AI preuzima kormilo: Gejts najavio zastrašujuću budućnost

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više