Foto: Axios
Tehnologija

NASA nudi 3 miliona dolara za onoga ko riješi problem smeća


NASA je pokrenula novu inicijativu pod nazivom LunaRecycle, čiji je cilj da pronađe inovativno rješenje za upravljanje otpadom na potencijalnoj mjesečevoj bazi.

Onaj ko uspije da osmisli održiv sistem za zbrinjavanje ili reciklažu svemirskog smeća, bez njegovog vraćanja na Zemlju ili spaljivanja, biće nagrađen sa tri miliona dolara.

Na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), otpad se trenutno pakuje u specijalne kese, skladišti u svemirske letjelice, a zatim vraća na Zemlju ili sagorijeva u atmosferi. Ali ova praksa na Mjesecu nije moguća. Slanje svemirskih brodova samo da bi se odnijeli ostaci hrane, stara odjeća ili ambalaža nije ni praktično, ni ekološki ni ekonomski održivo.

NASA traži “stručnjake za kante“

Zato NASA sada traži „stručnjake za kante“, odnosno naučnike, inženjere i kreativne umove koji mogu osmisliti kako da se otpad preradi, iskoristi ili neutrališe – a da se ništa ne vraća na Zemlju niti sagoreva.

I dok razmišljamo o mjesečevim bazama i svemirskim kolonijama, često zaboravljamo jedno sasvim obično, ali važno pitanje: ko će izneti đubre?

Nažalost, problem otpada u svemiru već je i te kako stvaran, i to mnogo bliže Zemlji. Keslerov sindrom, kako se zove teorija koju su 1978. razvili naučnici Donald Kesler i Burton Cour-Palais, upozorava na opasnosti sve gušćeg svemirskog prometa. Što više objekata šaljemo u orbitu, satelita, raketa, dijelova letjelica, veći je rizik od sudara. A sudari stvaraju još više otpada, što dovodi do lančane reakcije opasnih sudara, i još više smeća.

NASA upozorava da se u Zemljinoj orbiti trenutno nalazi više od 10.000 satelita i preko 100 triliona dijelova svemirskog otpada. Ukoliko dođe do ozbiljnijih sudara neke od posljedica bi bile: nestanak interneta, prekid mobilne telefonije i televizijskog signala, pa čak i otežano praćenje vremenskih i klimatskih promjena.

Ukoliko ne pronađemo rješenje za upravljanje otpadom u orbiti, pitanje je da li ćemo ikada uspjeti da odemo na Mesec, a kamoli da ga pretvorimo u novu deponiju.

BIZLife

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Škoda povlači fabije povlači vozila iz Srbije zbog fabričke greške

K2

Samsung predstavlja One UI 8 i Android 16 u julu

K2

Muškarci se okreću emotivnim vezama sa AI djevojkama?

K1

Tinejdžer napravio aplikaciju koja može da otkrije bolest srca u roku od 7 sekundi

K1

Google poboljšao opciju “Find My Device” na Androidu

K2

Stiže jubilarni Ajfon sa velikim promjenama

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više