Globus

Tramp uveo carine i ostrvima naseljenim samo pingvinima


Grupa pustih, nenaseljenih vulkanskih ostrva blizu Antarktika, prekrivenih glečerima gdje žive pingvini, našla se usred trgovinskog rata Donalda Trampa, jer je i njima uveo carine od 10 odsto.

Ostrva Herd i Mekdonald, koja čine prekomorske teritorije Australije, spadaju među najudaljenija mjesta na planeti, do kojih se može doći samo brodom iz Perta, što je dvonedeljno putovanje. Potpuno su nenaseljena, a poslednja poznata poseta ljudi dogodila se prije skoro deset godina.

Ipak, ostrva Herd i Mekdonald našla su se na listi Bijele kuće.

Australijski premijer, Entoni Albaneze, izjavio je da na udaru Trampovih carina “nijedno mjesto na Zemlji nije bezbjedno”.

Prekomorske teritorije su dio Australije i nisu samoupravne, ali imaju jedinstven odnos sa saveznom vladom. Među teritorijama koje su se našle na listi Bijele kuće su Kokosova ostrva, Božićno ostrvo i ostrvo Norfolk.

Ostrvo Norfolk, sa populacijom od 2.188 ljudi, nalazi se 1.600 km severoistočno od Sidneja, a pogođeno je carinama od 29 odsto – što je 19 procentnih poena više od ostatka Australije.

U 2023. godini, Norfolk je izvezao robu u vrijednosti od 655.000 američkih dolara u SAD, pri čemu je glavni izvozni proizvod bila kožna obuća od 413.000 američkih dolara.

Međutim, administrator ostrva, Džordž Plant, osporio je ove podatke. “Ne postoji poznati izvoz sa ostrva u Sjedinjene Države, niti postoje carine ili poznate anticarinske mere na robu koja dolazi na Norfolk.“

– Ostrvo Norfolk je pogođeno tarifama od 29 odsto. Nisam siguran da je ono, uz dužno poštovanje, konkurent u trgovini sa ogromnom ekonomijom Sjedinjenih Država, ali to samo pokazuje i potvrđuje činjenicu da nijedno mjesto na Zemlji nije bezbjedno – poručio je Albaneze.

Podaci o izvozu sa ostrva Herd i Mekdonald su još zbunjujući. Teritorija ima ribolovačko područje, ali nema zgrade niti bilo kakvo naselje.

Uprkos tome, prema podacima Svjetske banke, SAD su u 2022. godini uvezle robu u vrijednosti od 1,4 miliona američkih dolara (2,23 miliona australijskih dolara) sa ostrva Herd i Mekdonald, pri čemu su gotovo svi proizvodi bili iz kategorije “mašinerija i električni uređaji”. Nije odmah bilo jasno o kakvoj se robi radi.

U prethodnih pet godina, uvoz sa ovih ostrva kretao se između 15.000 i 325.000 američkih dolara.

Guardian

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Masovni nestanak struje: Španija aktivirala “Protokol 2”

K1

Vodi se velika bitna u Vatikanu: Ko će biti novi papa?

K2

Tramp: Smatram da je Zelenski spreman da Rusiji preda Krim

K2

Čitač usana otkrio o čemu su razgovarali Tramp i Zelenski u Vatikanu

K2

Kremlj nakon sastanka Putina i Vitkofa: Odlazi s odgovorom

K1

Kako je dolar postao vodeća valuta u svijetu?

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više