Američki predsjednik Donald Tramp u ekskluzivnom intervjuu za Politiko poručio je da se geopolitička karta svijeta ubrzano mijenja pod njegovim pritiskom.
Dok najavljuje pad režima u Havani, istovremeno šalje oštre poruke Kijevu i tehnološkim gigantima.
“Kuba je samo šlag na torti“
Nakon intervencije u Iranu, Donald Tramp predviđa i krah komunističkog režima na Kubi. On ističe da je prekid dotoka nafte i novca iz Venecuele, koja je decenijama bila glavni oslonac Havane, doveo ostrvo na rub propasti.
– Kuba će pasti. Prekinuli smo sav dotok nafte, sav novac, zapravo sve što je dolazilo iz Venecuele. Sada žele dogovor – naveo je Tramp za Politiko .
Na pitanje o ulozi SAD u ovim događajima, odgovorio je u svom stilu:
– Pa šta vi mislite? Već 50 godina slušate o Kubi. To je za mene samo šlag na torti.
Zanimljivo je da je pritom pohvalio odnose sa Venecuelom, ističući da Delsi Rodrigez radi „fantastičan posao“.
“Imamo neograničene zalihe oružja“
Tramp je odbacio kritike unutar sopstvenog MAGA pokreta, kao i napade demokrata zbog rasta troškova života usljed rata sa Iranom.
Tvrdi da američki narod podržava vojnu operaciju koja je, prema njegovim riječima, “hirurški precizna“.
– Djelujemo hirurški. Imamo neograničene zalihe oružja, na hiljade i hiljade komada. Iranska vojska je desetkovana, nemaju mornaricu, nemaju vazdušne snage, radari su im uništeni.
Sve što im je ostalo je hrabrost – poručio je predsjednik SAD. Dodao je da će Vašington imati presudnu ulogu u izboru novog iranskog vođe, jer ne želi da se slična situacija ponovi za deset godina.
Oštar prema Zelenskom, blag prema Putinu
Govoreći o sukobu u Ukrajini, Tramp nije krio nezadovoljstvo ukrajinskim rukovodstvom. Ponovio je tezu da je mir nadohvat ruke, ali da ključ drži Kijev.
O Zelenskom:
– Zelenski mora da se pokrene i mora da postigne dogovor.
O Putinu:
– Mislim da je Putin spreman na pregovore i dogovor.
Ovakve izjave dodatno podgrijavaju spekulacije o promjeni američke politike prema ratu u Ukrajini i pritisku na Kijev da pristane na teritorijalne ustupke.
Rat sa tehnološkim kompanijama
Tramp se osvrnuo i na sukob sa kompanijom “Antropik”, koja razvija vještačku inteligenciju, a koja je odbila da Pentagonu ustupi neograničen pristup svojoj tehnologiji.
– Otpustio sam “Antropik”. Otpustio sam ih kao pse, jer to nisu smjeli da urade – izjavio je Tramp , hvaleći pritom rad ministra odbrane Pita Hegseta i snagu američke vojske koju je, kako kaže, sam izgradio u prvom mandatu.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

