Foto: AA
Društvo

Tužilaštvo BiH: Nema prijave o ponuđenom mitu Vedranu Jariću


Iako je vlasnik kompanije “Planet Soft” iznio tvrdnje da mu je nuđeno dva miliona KM da se povuče sa tendera za nabavku biometrijske opreme za izbore, u Tužilaštvu BiH navode da o tome još uvijek nemaju zvaničnih saznanja.

Tužilaštvo Bosne i Hercegovine do sada nije obaviješteno o navodima Vedrana Jarića, osnivača i vlasnika kompanije “Planet Soft”, koji je javno istakao da je odbio milionsku ponudu kako bi odustao od nabavke uređaja za biometrijsku identifikaciju birača i skeniranje glasačkih listića.

Ova informacija potvrđena je danas, u utorak, 21. aprila 2026. godine, iz Tužilaštva BiH u izjavi za “Nezavisne novine”.

– Svako ko ima saznanja o nezakonitostima ili krivičnim djelima iz nadležnosti KZ BiH, može se obratiti i podnijeti prijavu Tužilaštvu BiH, SIPA ili nekoj drugoj policijskoj agenciji – poručili su iz Tužilaštva za Nezavisne novine.

Jarić: Iza svega stoji Kristijan Šmit

Vedran Jarić je ranije tokom dana iznio teške optužbe na račun procesa javne nabavke, tvrdeći da su nakon odbijene “nepristojne ponude” uslijedili direktni pritisci na njegovu kompaniju.

– Kada sam odbio ponudu, kreću pritisci. Iza svega stoji Kristijan Šmit – kategoričan je Jarić.

On dodaje da je upravo Šmit vršio pritisak na Centralnu izbornu komisiju (CIK) BiH da se unosan posao dodijeli kompaniji “Smartmatic” .

Prema njegovim riječima, “Planet Soft” je dostavio najpovoljniju i najozbiljniju ponudu, ali je CIK od samog početka favorizovao drugu firmu, prenose Nezavisne novine.

Komisija tri puta birala “Planet Soft”, CIK poništavao

Vlasnik “Planet Softa” detaljno je opisao hronologiju glasanja unutar komisije od 11 članova, tvrdeći da je njegova firma tri puta izlazila kao pobjednik, ali da su te odluke uporno obarane.

– Prva odluka komisije bila je da je “Planet Soft” najpovoljniji, uz rezultat glasanja 9:2. Tada CIK saziva sjednicu i vraća odluku na komisiju.

Drugi put komisija ponovo bira nas sa 7:4, nakon čega CIK konstatuje da je cijena “neprirodno niska”. Treći put smo izabrani glasovima 5:4, ali CIK ponovo vraća odluku i na kraju posao daje “Smartmatiku” – objasnio je Jarić.

Podsjećamo, Centralna izborna komisija BiH nedavno je posao nabavke biometrijskih uređaja dodijelila kompaniji “Smartmatik”, čija je ponuda bila čak 17 miliona KM skuplja od ponude “Planet Softa”, koja je iznosila 57 miliona maraka.

Nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Stevanović: Od štrajka u “Željeznicama” nema ništa

K1

BiH i Srbija dobiće novi granični prelaz “Rača 2 – Sremska Rača 2”

K1

Materinski dodatak u Srpskoj ide na 746 maraka

K1

Kakvo vrijeme nas očekuje narednih dana?

K1

Vidovićeva: Povećanje plata i jednokratna pomoć penzionerima

K1

Vlada Srpske: Borcima sa 65 godina i bez penzije dva boračka dodatka

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više