Fudbal

Zabrana za dronove tokom Mundijala, kazne i do 100.000 dolara


Američka Federalna uprava za vazduhoplovstvo (FAA) donijela je odluku o zabrani letova dronova iznad stadiona i pratećih manifestacija tokom predstojećeg Svjetskog prvenstva u fudbalu, koje se održava od 11. juna do 19. jula širom Sjedinjenih Američkih Država, sa ciljem maksimalnog pojačavanja bezbjednosti.

Radijus zabrane i stroga pravila kontrole leta

Tokom dana kada se odigravaju utakmice, sve vazdušne operacije, što direktno uključuje i bespilotne letjelice, biće u potpunosti zabranjene u radijusu od 5,56 kilometara i do visine od 914 metara iznad stadiona.

Kako prenosi Rojters, letovi u ovoj zoni biće mogući isključivo uz posebno odobrenje kontrole leta.

Pored samih sportskih objekata, dronovi će biti zabranjeni i u radijusu od 1,85 kilometara te do visine od 305 metara iznad tla tokom navijačkih događaja koji će se organizovati širom zemlje.

Ogromne novčane kazne i krivično gonjenje

Iz Federalne uprave za vazduhoplovstvo izdato je jasno upozorenje za sve operatere. Svako ko bez adekvatne dozvole uđe u ovaj zabranjeni vazdušni prostor rizikuje novčanu kaznu u iznosu do 100.000 dolara. Pored rigoroznog finansijskog kažnjavanja, predviđena je i mogućnost krivičnog gonjenja, kao i trajna zapljena drona.

Kao dodatna mjera zaštite, Federalni istražni biro (FBI) rasporediće posebne timove za neutralisanje dronova u okolini stadiona na kojima će se igrati utakmice Svjetskog prvenstva.

Nova oprema i saradnja sa saveznim službama

Policijska komesarka Njujorka Džesika Tiš potvrdila je prošle sedmice da su policijske snage dobile nova, proširena ovlašćenja za blisku saradnju sa saveznim partnerima, a sve u svrhu efikasnog suočavanja sa, kako je navela, “vjerodostojnim prijetnjama dronovima” tokom trajanja ovih velikih događaja.

Ona je precizirala da je policija u proteklim mjesecima nabavila specijalizovanu opremu za ometanje i neutralisanje dronova, čija je vrijednost 6,5 miliona dolara.

Nadležni zvaničnici upozoravaju da se ove letjelice mogu veoma lako prilagoditi i iskoristiti kao “ratno oružje”, dok su raniji zabilježeni incidenti u blizini aerodroma i sportskih manifestacija već ranije izazvali ozbiljnu zabrinutost među američkim zakonodavcima i bezbjednosnim službama.

Agencije

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Đoković protiv Fonseke u trećem kolu Rolan Garosa

K2

Na današnji dan Crvena zvezda postala prvak Evrope

K2

Sparsi i Tandersi ispisuju istoriju NBA lige

K2

Rolan Garos: Kuame u trećem kolu, srušio rekord Nadala

K1

Rolan Garos: Novak Đoković sutra protiv Fonseke

K2

Istorijski rekord Premijer lige: Devet klubova u Evropi

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više