Tehnološki gigant Apple podigao je cijene nekih od svojih najpopularnijih proizvoda, uključujući MacBook računare i iPad tablete, navodeći kao razlog rastuće troškove memorijskih i skladišnih čipova.
Do ovog globalnog poskupljenja došlo je zbog naglog porasta potražnje koju je podstakla ekspanzija vještačke inteligencije i izgradnja velikog broja podatkovnih centara, piše CNN.
Koji su proizvodi poskupjeli i koliko?
Poskupljenja stupaju na snagu odmah, a nove cijene su već objavljene na Appleovoj internet prodavnici. Značajno je da cijene iPhone telefona i slušalica AirPods za sada ostaju nepromijenjene.
U nastavku donosimo detaljan pregled novih cijena za pojedine uređaje:
- MacBook Neo (početni model) – cijena je porasla sa 599 na 699 dolara.
- Najjeftiniji iPad – sada košta 449 umjesto 349 dolara.
- iPad Mini – cijena je takođe porasla za 100 dolara i sada iznosi 599 dolara.
- Apple TV – sada košta 199 dolara, što je povećanje sa 129 dolara.
- Vision Pro (slušalice) – cijena je narasla za 200 dolara i iznosi 3699 dolara.
- HomePod (pametni zvučnik) – poskupio je sa 299 na 349 dolara.
Na sajtovima pojedinih drugih trgovaca, kao što su Best Buy i Target, u ovom trenutku su još uvijek navedene stare cijene.
Zvanično objašnjenje iz Apple-a
U službenom saopštenju kompanije navodi se da je sve veći broj podatkovnih centara za vještačku inteligenciju stvorio izvanredan skok potražnje za memorijom i pohranom, te da nikada ranije nisu svjedočili situaciji da cijena neke komponente poraste tako brzo.
– Došli smo do tačke kada moramo početi dizati cijene niza proizvoda, što uključuje i današnja poskupljenja za iPad i Mac. Znamo da ovo nisu dobre vijesti i neumorno radimo na pronalaženju rješenja – izjavio je portparol Applea.
Cook prošle sedmice upozorio na cjenovni šok
Izvršni direktor kompanije Tim Cook još je prošle sedmice upozorio javnost na neizbježna poskupljenja zbog nestašice memorijskih čipova. Ovaj trend je kompanijama poput Microna donio rekordnu zaradu.
– Radimo sve što možemo kako bismo ublažili velika poskupljenja koja se prenose na nas i pokušavali smo zaštititi naše kupce od tih povećanja, ali situacija je postala neodrživa – rekao je Cook ranije u izjavi za Wall Street Journal.
Ovaj potez pokazuje da čak ni Apple, kao jedna od najprofitabilnijih svjetskih kompanija sa izuzetno otpornim lancem snabdijevanja, ne može da izbjegne globalni rast cijena memorije koji je zahvatio kompletnu industriju potrošačke elektronike.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

