Foto: BUKA
Društvo

Žalba vratila kupovinu zgrade “Grand Trade” u Banjaluci na početak


Uprava za indirektno oporezivanje BiH proslijedila je danas žalbu Pravobranilaštva BiH na javnu nabavku u vezi kupovine zgrade “Grand Trade” u Banjaluci vrijednu 99,5 miliona KM Kancelariji za razmatranje žalbi BiH.

Ovo znači da se šestomjesečna sapunica oko kupovine zgrade od Mileta Radišića vraća na početak i da neće skorije završiti.

Kako je CAPITAL-u rečeno u UIO, više detalja o ovom sporu više neće iznositi dok traje ovaj postupak.

– Postupak je još uvijek u toku. UIO je danas proslijedila žalbu Pravobranilaštva BiH drugostepenom organu – Kancelariji za razmatranje žalbi BiH. S obzirom na to da je postupak u toku, UIO ne može iznositi više detalja – rečeno je u UIO BiH, piše CAPITAL.

Sponzorisano

Žalba, tužba, taksa

UIO je ranije odbio žalbu Pravobranilaštva BiH pod izgovorom da ova pravosudna institucija nema status stranke u postupku.

Žalba je podnesena nakon što je UIO izabrala “Grand Trade” za najpovoljnijeg ponuđača, kada je i Pravobranilaštvo BiH podnijelo prvu tužbu Sudu BiH, ali koja je odbačena zbog preuranjenosti.

Potom je tužba podnesena zbog donošenja zaključka kojim se odbija žalba Pravobranilaštva da joj nije omogućen status stranke postupku.

Sud BiH je 11. decembra 2025. godine, po tužbi odlučio da UIO nije smjela da odbije žalbu i da Pravobranilaštvo može biti stranka u postupku.

Tada je sud odredio Kancelariju za razmatranje žalbi BiH kao drugostepeni organ.

UIO je kao jedan od razloga zbog kojih Pravobranilaštvo ne može da učestvuje navodio i razlog da nije uplaćena taksa, što je Sud BiH takođe odbio i odredio da nije ni dužno da je plaća, piše Capital.

Ipak, ovim rješenjima i presudama nije poništena kupovina Rdišićeve zgrade, ali se sasvim sigurno ova javna nabavka zapetljala do te mjere da joj niko ne nazire rješenje ni kraj.

Podsjetimo, Uprava za indirektno oporezivanje BiH objavila je 1. aprila prošle godine javni poziv za kupovinu zgrade za smještaj zaposlenih u Banjaluci čija je vrijednost gotovo 100 miliona maraka.

Nabavka zgrade je bila podijeljena na dva lota. Prvi se odnosi na kupovinu postojećeg objekta za smještaj zaposlenih i prateće opreme za glavnu kancelariju sjedišta UIO BiH, vrijednosti 66,6 miliona KM. Drugim lotom tražen prostor za Regionalni centar Banjaluka, vrijedan 32 miliona KM.

Odluka o izboru “Grand Trade” je objavljena 24. jula 2025. godine.

Više pokušaja kupovine – bez uspjeha

UIO je više puta u posljednjih nekoliko godina putem javnog poziva pokušavala da kupi objekat u koji bi smjestila svoje zaposlene, a kao jedini ponuđač se redovno javljala kompanija “Grand Trade”.

Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH na prijedlog Komisije za borbu protiv korupcije, usvojio je i zaključke kojima je pozvana UIO BiH da odustane od kupovine zgrade u vlasništvu Mileta Radišića.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Evo gdje je u Evropi najteže biti podstanar

K2

Proljeće u punom sjaju: Sutra sunčano i toplo

K1

Vještačka inteligencija u medicini: Pomoćnik koji ne smije postati gospodar

K1

James Keenan: Muzički genije koji je pobijedio sistem

K1

Tramp nakon otvaranja Ormuskog moreuza: Sjajan dan za svijet

K1

Cvijanović: Konaković je prevarant koji krši Ustav BiH

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više