Foto: Agencije
Banjaluka

Banjalučki ljekari upozoravaju: Ne ignorišite simptome alergije


Sa dolaskom sunčanih dana i buđenjem prirode, ambulatorne službe u Banjaluci bilježe porast broja pacijenata sa simptomima alergije na polen.

Stručnjaci upozoravaju da se ove tegobe u našem narodu često olako shvataju ili pripisuju drugim uzrocima, što može dovesti do ozbiljnih komplikacija i značajnog narušavanja kvaliteta svakodnevnog života.

Pedijatar alergolog doktor Branislav Lolić istakao je za Glas Srpske da je evidentan porast alergijskih oboljenja. Iako ne postoji jedan definitivan odgovor, Lolić smatra da ključnu ulogu igra aerozagađenje, ali i savremeni uslovi života.

– Ne postoji pravi odgovor zašto je tako, ali mislim da je prije svega u pitanju izloženost aerozagađenjima u vazduhu.

Sponzorisano

Pored toga, utiču uslovi života, stanovanja, sve što jedemo i pijemo, nagle vremenske promjene, kao i stres. Sve su to faktori koji nepovoljno djeluju i imaju ulogu kod alergija – pojasnio je on.

Alergija ili prehlada: Kako ih razlikovati?

Prema riječima dr Lolića, osnovni parametri za razlikovanje alergije od obične prehlade su temperatura i trajanje simptoma.

Kod prehlade tegobe traju kraće i često su praćene povišenom temperaturom, dok kod alergija temperatura izostaje, a simptomi se ponavljaju u isto doba godine nekoliko godina zaredom.

Poseban problem predstavlja zanemarivanje simptoma. Pacijenti često crvenilo kože pripisuju suncu ili hemiji, dok se kijanje i svrab očiju nerijetko pravdaju „čuvenim propuhom“, piše Glas Srpske.

– Kijanje i svrab očiju kod nas često pripisuju čuvenom propuhu, a u stvari je vjetar nanio različite alergene. Kašalj se tumači kao simptom nečeg drugog, a zapravo može biti znak alergijske upale disajnih puteva – objasnio je Lolić.

Uticaj na djecu i šansa za “ozdravljenje”

Alergije značajno ograničavaju djecu u sportu, putovanjima i boravku u prirodi, a često uzrokuju i izostanke iz škole.

Ipak, vijesti nisu samo loše, postoji mogućnost da se alergija „preraste“ u pubertetu, kada se hormonska struktura stabilizuje, pod uslovom da se prati stanje i vode zdrave navike.

Kada je riječ o liječenju, dr Lolić naglašava da prirodni lijekovi poput kalcijuma, cinka, selena i vitamina C, kao i čaj od divizme, pomažu, ali ne liječe osnovnu bolest.

Savjeti iz Doma zdravlja Banjaluka

Iz Doma zdravlja Banjaluka navode da su alergije zastupljene kod svih starosnih grupa, od najranijeg djetinjstva do pozne starosti. Iako pacijenti često pokušavaju samoliječenje ranijim terapijama, ljekari savjetuju oprez kod jačih i dugotrajnih simptoma.

Kako ublažiti tegobe?

  • Izbjegavati boravak na otvorenom kada je koncentracija polena visoka.
  • Provjetravati prostorije samo u odgovarajućim periodima dana.
  • Redovno prati lice, ruke i kosu nakon povratka spolja.
  • Nositi sunčane naočare.
  • Pratiti polenski kalendar.

Doktor Lolić zaključuje da su danas dostupne mnogo kvalitetnije terapije nego ranije, ali da zdravstveni radnik mora propisati adekvatan lijek kako bi se situacija držala pod kontrolom.

Glas Srpske

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Banjaluka: Voda na tri popularna izvorišta neispravna

K1

Alarm u Banjaluci: Svaki peti budući prvačić gojazan

K1

Zdravstveni problemi: Evo šta se može dogoditi ukoliko spavate sa uključenim ventilatorom

K2

Nebeski zaštitnik: Banjaluka slavi Svetog sveštenomučenika Platona

K2

Dodik: Više od 2 hiljade mališana čeka svoj red za vrtić u Banjaluci

K2

Boravak u prirodi: Škorpije opasnije nego ikada!

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više