Infopunkt

Šta radite kada se zemlja trese?


Iako život na trusnom području podrazumijeva i dobru snalažljivost u slučaju jačih zemljotresa, u praksi se pokazalo da uglavnom ne znamo kako treba da postupamo kada nam se izmiče tlo pod nogama. 

Američki internacionalni tim za spašavanje je vršio istraživanja na koji način se građani mogu zaštititi tokom većeg zemljotresa. Rezultati do kojih su došli su bili iznenađujući.

Prije svega su naveli da sakrivanje ispod stola, kao i štokova nije ispravno. Kada se zgrada ruši, težina plafona pada na objekte i namještaj te ih uništava. Tako da se nikako ne treba kriti ispod stola, jer je velika mogućnost da ostanete zarobljeni.

Nekada se ovo preporučivalo, danas je pogrešno!
Nekada se ovo preporučivalo, danas je pogrešno!

Najvažnije je zauzeti položaj fetusa i sakriti se pored nekog objekta, stola ili ležaja jer će oni dijelom zaustaviti ruševinu. Drvene zgrade i kuće su najsigurnije tokom zemljotresa. Drvo je fleksibilno, lagano se pomiče pri podrhtavanju zemlje, a prilikom urušavanja nastaju veće praznine za sakrivanje.

Ukoliko ste na krevetu tokom potresa, siđite sa kreveta, lezite na pod pored njega, jer ako se uruši plafon ostaće više prostora za sakrivanje. Istraživanja su pokazala da skoro svi koji stanu u okvir vrata poginu. Ako stojite u okviru vrata i okvir padne naprijed ili nazad, plafon koji se urušava vas može zdrobiti. Ako okvir klizne u stranu pod pritiskom, može da nagniječi osobu.

earthquake

Nikada ne idite ispod stepenica, jer se one prve uruše. Ako se zateknete u nižim prostorijama, izađite iz njih, ali se obavezno udaljite od stabala, uličnih svjetiljki i građevina.

Ukoliko se nalazite u automobilu, nemojte se zaustavljati na mostovima, ispod podvožnjaka i u tunelima. Najbolje je izaći iz automobila i sklupčati se u fetus položaj pored njega. Zemljotresi se često dese jedan za drugim. Nakon prvog ukoliko mislite napustiti zgradu nikako ne koristite lift.

Važno je poštovati upustva i zadržati prisebnost, te ne paničiti pretjerano. Iako je najsigurnije biti na otvorenom prostoru, vršena istraživanja američkih stručnjaka u čak 875 urušenih zgrada su pokazala da ova upustva mogu pomoći. Preživjeli su oni koji su se krili u prostorima između stolova i kreveta, a svi oni koju su bili ispod stola su nažalost kobno završili.

Za građane je jako važno da znaju reagovati u svim vanrednim situacijama. Pored zemljotresa, istrživanja su pokazala da se obično ne snalaze u situacijama požara. Ovo su neki savjeti ukoliko dođe do požara u stanu ili kući.

Ako je požar većih razmjera odmah napustite zapaljenu zgradu ili kuću i nikako se ne vraćajte po stvari.

Ako je požar manji, odmah obavjestite okolinu i nazovite sve potrebne službe. Evakuišite djecu, starije i bolesne osobe. Aparate za gašenje koristite samo ako znate kako se koriste.

Ako je moguće isključite napajanje plinom na glavnom ventilu, zbog opasnosti od eksplozije. Po mogućnosti preko usta i nosa stavite mokru tkaninu od prirodnih vlakana kako biste smanjili količinu udahnutog dima.

Nikada ne koristite vodu za gašenje zapaljene masnoće. Električne požare nikada ne gasite vodom, jer postoji opasnost od električnog udara.

Ukoliko vam gori odjeća, nikako nemojte trčati, jer trčanje rasplamsava vatru. Najbolje se umotati u ćebe i lagano valjati i utapkavati dok se vatra ne ugasi.

Jelena Bojanić

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Obradović: Osvojili smo titulu, bez incidenata – to je prava pobjeda

K2

Tramp: Nadam se da će se Iran vratiti za pregovarački sto nakon napada Izraela

K2

Da li je u glavnom gradu BiH izrežiran svjetski skandal?

K2

Ubijeni komandant i načenik iranskih snaga

K2

Tužilaštvo odgovorilo Ninkoviću: Radimo na četiri predmeta gdje je on prijavljen

K2

HSP se obrušio na Heleza – ugrozio je bezbjednost zemlje i odnose sa SAD

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više