Kako bi spriječili nekontrolisanu upotrebu antibiotika, farmaceuti u pojedinim apotekama u Srpskoj strogo se pridržavaju izdavanja tačnog broja prepisanih kapsula.
Tako su im svakodnevno pri ruci makaze, kojima sjeckaju višak tableta, što mušterije prilično iznenađuje jer su navikle na kupovinu originalnih pakovanja.
Biljana S. iz Banjaluke ispričala je za portal SrpskaCafe da je nedavno dobilu upalu sinusa, zbog čega joj je lekar prepisao “amoksicilin”.
– Otišla sam u apoteku i farmaceutu dala recept. Pogledao
Za virusne infekcije ne pomažu
Podsjetimo, Srbija je ranije usvojila protokola za propisivanje antibiotika. Prema njemu, ljekari trebalo da dobiju jasnije smjernice u pogledu propisivanja ovih lijekova.
Istraživanje o njihovoj upotrebi pokazalo je da su proteklih godina pedijatri propisivali antibiotike djeci i kada nije bilo potrebe. Čak 76 odsto njih dobilo je pogrešan lijek?!
Zaključeno je da, ako analiza krvi pokaže da je riječ o virusu, antibiotik ne pomaže. Ako je infekcija bakteriološka – djeluje, mada treba propisivati antibiotike koji su užeg spektra-“penicilin” ili “amoksicilin”. Preporučuje se izbjegavanje onih širokog spektra zobg brzog rasta rezistencije na bakterije.
ga je i odmah uzeo makaze u ruke. Nisam mogla ni pretpostaviti šta će da uradi. Dok sam se malo sabrala, on je otvorio kutiju, odsekao jednu tabletu, a ostatak vratio u pakovanje. Ovo je za mene bilo veliko iznenađenje, jer sam nepunih pola godine ranije zbog iste boljke uzimala antibiotike, samo u drugoj apoteci, gde su mi dali celu kutiju – kaže naša sagovornica.
Međutim, iz nadležnih zdravstvenih institucija poručuju da se izdavanjem antibiotika na komad sprečava neracionalna upotreba i lagerovanje ovih lijekova u kućnim apotekama. U suprotnom, kako upozoravaju, građani bi imali mogućnost da za antibioticima posežu i u situacijama kada ih ljekar nije preporučio, što može djelovati štetno po zdravlje.
Pravilnikom dopušteno sjeckanje
Zato su iz nadležnog fonda pre više od godinu dana uputili dopis apotekama u kojem su ukazali i na propust kad je reč o izdavanju antibiotika. Ova opomena je, očigledno, dovela do toga da su apoteke striktnije počele da se pridržavaju pravila da mogu izdavati antibiotike i na komad, kada je to u skladu sa dužinom trajanja liječenja.
– Pravilnikom o uslovima propisivanja i izdavanja lijeka, propisano je da se gotov lijek, kada je to neophodno, može izdati i bez originalnog pakovanja. Pošto određeni antibiotici nemaju pakovanje u skladu sa potrebnom dužinom liječenja, mogu da se propisuju i izdaju i na komad. Tako se smanjuje mogućnost pojave antibiotske rezistencije i onemogućava stvaranje medicinskog otpada – rekli su za naš portal u Fondu zdravstvenog osiguranja RS.
Iz resornog ministarstva više puta su upozoravali da su antibiotici u velikoj mjeri izloženi neracionalnoj upotrebi, što je dovelo do pojave i širenja sojeva bakterija otpornih na ove lijekove.
Objasnili su da antibiotska rezistencija već predstavlja ozbiljnu prijetnju efikasnosti antibiotika u budućnosti. To dovodi u pitanje liječenje velikog broja infekcija izazvanih mikroorganizmima, kao i sprovođenje brojnih procedura savremene medicine. Doprinos njenom smanjenju treba da bude cilj svakog pojedinca. Samo na taj način možemo sačuvati efikasnost antibiotika za buduće generacije, stav je Ministarstva zdravlja RS.
Epidemiološki značaj antibiotske rezistencije je povećan morbiditet i mortalitet, produžen boravak u bolnici, odgađanje djelovanja odgovarajuće antibiotske terapije, lošiji kvalitet života, povećani troškovi u zdravstvu.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, neracionalna upotreba antibiotika podrazumijeva situaciju kad se antibiotici propisuju neosnovano, ako je njihova doza niža ili viša od odgovarajuće, ako liječenje njima traje prekratko ili predugo, ako je riječ o pogrešnom odabiru antibiotika.
Andrijana Pisarević
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.