Službenici Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) zaplijenili su prošle godine tri konja i 39 jagnjadi od švercera koji je ove životinje pokušao da prokrijumčari u BiH.
Prije toga, za pet godina kroz skladišta UIO prodefilovale su stotine životinja – uglavnom domaćih, koje su oduzimane na području takozvane “zelene granice” pri pokušaju krijumčarenja iz susjednih zemalja.
Dešavalo se i da se, dok je trajao sudski spor protiv njenog krijumčara, oduzeta krava oteli u karantinu, tako da je uz nju u postupku išlo i njeno tele.
U pomenutom periodu, do rješavanja raznih švercerskih poduhvata, krov nad glavom u karantinima našlo je 477 ovaca, 279 prasadi, 23 krave, tri koze i dva konja.
Stoka sitnog i krupnog zuba
Droga u dječijim sjedalicama
Pored pomenutih roba, preko državne granice između BiH i susjednih zemalja švercuju se i oružje, droga, seksualna pomagala, čak i mrtve ptice.
Tako se dešavalo das u šverceri cigarete ili drogu krili u mrtvačkim sanducima, invalidskim kolicima, dječjim sjedalicama, u kojima bi namjenski isjekli dno i unutra sakrili robu.
Graničari su prije nekoliko godina ostali zaprepašćeni kada su uhvatili jednu državljanku BiH, koja je u svoj polni organ sakrila 23 grama heroina.
Zanimljiv je i slučaj italijanskog lovca koji je pokušao da iznese iz BiH više od 20 rijetkih zaštićenih ptica.
Pošto meta šverca ranijih godina nisu bile samo kopnene nego i vodene životinje, ovoj prilično brojnoj grupi stoke sitnog i krupnog zuba društvo je, doduše u akvarijumima i bazenima, pravilo i 825 ribica, te konzumni šarani ukupno teški 1 020 kilograma.
U UIO BiH kažu da je tokom prošle godine zabilježen samo jedan slučaj oduzimanja životinja i to na teritoriji djelovanja Regionalnog centra Mostar.
– S obzirom da je riječ o živoj stoci, ona se odmah smješta kod pravnih lica koja za nju obezbjeđuju pravilan tretman, odnosno smještaj, ishranu, veterinarske preglede. Lane je ukupno oduzeto 39 janjadi i tri konja. Ovaj slučaj otkriven je u pograničnom dijelu BiH i Hrvatske, u opštini Posušje. Međutim, u proteklom periodu živa stoka najčešće je oduzimana na području Regionalnog centra Tuzla, i to u pograničnom dijelu BiH i Srbije – kaže portparol UIO BiH Ratko Kovačević.
Skupo čuvanje životinja
Prema njegovim riječima, pod nadzorom UIO trenutno nema oduzetih životinja.
– U periodu od januara do decembra 2016. godine, troškovi čuvanja, ishrane, smještaja i veterinarskih usluga za pomenute životinje iznosili su 70 KM po danu. Privremeno oduzete životinje pod nadzorom UIO BiH zadržavaju se do pravosnažnog okončanja sudskog postupka – ističe Kovačević.
Naime, kao što ima iznajmljena skladišta gdje drži oduzetu robu, UIO BiH ima potpisane ugovore i za takozvane karantine, odnosno skladišta u kojima se drže oduzete životinje. Njih obavezno mora da pregleda veterinar da bi se utvrdilo njihovo zdravstveno stanje.
S obzirom na to da životinje iziskuju cjelodnevnu brigu, što povećava troškove njihovog smještaja, UIO BiH pokreće postupak rješavanja ovakve vrste robe pred nadležnim sudovima.
One se, naime, u karantinu zadržavaju do okončanja prekršajnog postupka pred nadležnim sudom. Ukoliko sud utvrdi postojanje carinskog prekršaja i odluči da oduzme životinje, one najčešće budu prodate na aukciji, a novac od prodaje uplaćen na jedinstveni račun UIO BiH.
U skladištima UIO 4,1 milion KM robe
Ukupna procijenjena vrijednost oduzete robe u skladištima UIO iznosi 4,1 milion KM. Riječ je o o vozilima, automobilskim dijelovima, motociklima, trimerima, kosačicama, odjeći, obući, alkoholnim pićima, duvanu i cigaretama, kafi, dječjim igračkama, knjigama, kozmetici, lakokvarljivoj robi i drugim robama.
U slučaju prodaje, organizuju se aukcije i licitacije, a određen dio oduzete robe bude i uništen, takođe u skladu s odlukama nadležnih sudova. Prije svega, radi se o akciznoj robi poput cigareta i alkohola, te falsifikatima poznatih svjetskih brendova.
Andrijana Pisarević
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.