Izdvajamo

Internet kao glavna apoteka!


Iako bi mogli ozbiljno da naruše zdravlje, građani BiH sve su smjeliji u nabavljanju neprovjerenih lijekova i suplemenata preko interneta! Prema nekim procjenama, trenutno im je na ovaj način dostupno nekoliko hiljada vrsta dijetetskih suplemenata, kao i ogroman broj preparata za jačanje imuniteta.

Tako se na internet-stranicama u BiH mogu naći razne vrste lijekova –  od biljnih preparata, pa sve do lijekova koji se koriste za liječenje malignih oboljenja?!

Međutim, preko interneta najčešće se naručuju lijekovi za potenciju, povećanje kreativnosti i koncentracije, te steroidi.

Riječ je o medikamentima koje im prodavci iz bijelog svijeta uglavnom šalju poštom – i jedni i drugi nadajući se da niko neće kontrolisati šta je u paketima.

Vezane vijesti: 

gugl-dijagnoza-696x373

I doktori se za pomoć obraćaju dr Guglu

U slučaju kontrole i otkrivanja njihovog sadržaja, ovakve pošiljke bivaju oduzete ili vraćene na adresu pošiljaoca, jer je riječ o klasičnom pokušaju krijumčarenja.

Lijekove za potenciju, ali i one za bolje pamćenje, naručuju iz daleke Kine i Indije u kojima su ove tablete kudikamo jeftinije nego na domaćem tržištu.

Marko V. iz Banjaluke kaže da je nekoliko puta naručivao lijekove preko interneta, te da u tome ne vidi ništa sporno.

– Najčešće naručujem “vijagru” i “cijalis”, jer su jeftinije nego u apoteci, a i jednostavnije je ovako. Uzimao sam i neke preparate za mršavljenje. Istina, nisu mi mnogo pomogli, ali nisu ni odmogli – kaže naš sagovornik.

S druge strane, iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH poručuju da je kupovina lijekova i medicinskih preparata preko interneta opasna.

– Internet prodaja lijekova nije definisana propisima koji su na snazi. Nasa agencija ne provjerava niti garantuje kvalitet, efikasnost i bezbjednost lijekova i medicinskih sredstava koji se prodaju putem interneta – kažu u ALM za naš portal.

Svaki drugi lažnjak

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, svaki drugi lijek kupljen preko interneta je krivotvoren, a od korištenja takvih lijekova godišnje umre i do milion ljudi.

S obzirom na ove šokantne podatke, u EU će od 2019. godine biti uvedena takozvana serijalizacija lijekova, odnosno sistem označavanja svakog pakovanja lijeka, kako bi se spriječilo korištenje i ulazak krivotvorenih lijekova u legalni potrošački lanac.

Tako će svako pakovanje biti označeno serijalizacijskim brojem, koji će se moći provjeriti pri izdavanju lijeka pacijentu, čime se želi postići veća sigurnost i kontrola kvalitete lijekova.

U ovoj agenciji naglašavaju da je opasna i internet-kupovina dijetetskih i suplemenata za jačanje imuniteta.

– Mada, mi nemamo nadležnost na polju dijetetskih proizvoda, jer je to u nadležnosti Agencije za bezbjednost hrane BiH. U svakom slučaju, proizvodi koji se prodaju na internetu nemaju provjeren kvalitet, efikasnost i bezbjednost. Kao takvi predstavljaju veliki rizik po zdravlje onih koji ih primjenjuju. ALM već godinama propagira i apeluje da se lijekovi i medicinska sredstva kupuju u apotekama i specijalizovanim prodavnicama. Internet prodaja istih u BiH nije regulisana – ističu u ovoj agenciji.

I iz Inspektorata RS više puta su poručili da je prodaja lijekova preko interneta globalni problem koji doživljava sve veću ekspanziju.

– Internet je prisutan u sve većem broju domova, a mlađe generacije se sve češće odlučuju da kupuju online. Apelujemo na pacijente da, s ciljem zaštite vlastitog zdravlja, lijekove kupuju u registrovanim apotkama, uz konsultaciju sa doktorima i magistrima farmacije koji im mogu dati savjet i uputstvo o upotrebi – naglasili su u ovoj instituciji.

Ljekari upozoravaju da je kupovina lijekova putem interneta, najblaže rečeno, krajnje neizvjesna.

– Ne zna se postoji li u njima uopšte aktivna supstanca, kako djeluju, odnosno da li su uopšte djelotvorni. Riječ je o lijekovima neutvrđenog sastava i neprovjerenog kvaliteta. S druge strane, nepoznat je način njihove proizvodnje i nabavke, a nisu prošli nikakav vid kontrole. Zato građani sve vrste lijekova, uključujući i one koji se izdaju bez recepta, treba da nabavljaju isključivo u apotekama – poručuju ljekari.

Andrijana Pisarević

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Srpska ukida Helikopterski servis

K2

Štab za vanredne situacije Teslić: Proglašen prvi stepen pripravnosti odbrane od poplava

K2

Kvadrat stana na Jahorini dostigao 10.315 KM

K2

Studenti FPN-a u blokadi objavili satnicu protesta u subotu ispred TV Informer

K2

Еksplozija u Banjaluci, policija traga za bombašem

K2

Zakon o povratu PDV-a na prvu nekretninu uskoro na snazi, ali novac još daleko

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više