Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović smatra da je i u BiH potrebno rješenje po uzoru na “leks Agrokor”, pojasnivši da je svako zakonsko rješenje najefikasnije.
– Trebamo vidjeti da li u postojećem zakonodavstvu ima dovoljno prostora da držimo stvari pod kontrolom. Ako nema, onda što hitnije treba zatražiti zakonsko rješenje i to, ili na nivou BiH ili na entitetskim nivoima, što je stvar dogovora – pojašnjava Šarović.
On ističe da je sasvim jasno da je zakon potreban kako bi sistem bio u potpunosti kontrolisan.
– Imamo loše iskustvo “Tuša” i ako hoćemo stvari da iskontrolišemo, neefikasne su uredbe, zaključci i odluke nekih tijela Savjeta ministara BiH ili mjere entitetskih instanci – tvrdi Šarović.
Prema njegovom mišljenju, nakon što se Hrvatska odlučila za donošenje “leks Agrokora”, kojim je intervenisala zbog situacije u ovom koncernu, sasvim je legitimno pravo zemalja u okruženju da štite svoj ekonomski prostor, kapital koji je unutar svake od ovih zemalja, radna mjesta, kao i dobavljače.
On navodi da nije zabilježen slučaj odliva novca iz BiH u centralu u Hrvatskoj.
– Do sada nema indicija za takvo nešto, barem u segmentu koji se tiče transparentnih situacija – naglašava Šarović.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.