Izdvajamo

SrpskaCafe istražuje: “Vijagra” stiže iz švercerskih torbi!

Iako ljekari upozoravaju na lijekove sumnjivog kvaliteta, tablete za potenciju, koncentraciju, antipsihotke, steroide građani i dalje kupuju od švercera. 

Ignorišući upozorenja da se često radi o falsifikatima opasnim po zdravlje, pa čak i život, njima je najvažnije da što jeftinije i što jednostavnije dođu do željenog lijeka.

Žele da izbjegnu situaciju da u apotekama budu “registrovani” kao oni koji koriste “vijagru”, “cijalis” ili “kamagru” ili, na primjer, “olazapin” koji liječi psihičke poremećaje.

Vezane vijesti: 

lijekovi-online-696x522

Internet kao glavna apoteka!

Tablete koje naručuju preko interneta, dobavljači iz dalekih zemalja svijeta im šalju poštom, često iz daleke Kine i Indije, gdje su ove pilule kudikamo jeftinije nego na domaćem tržištu.

U slučaju kontrole i otkrivanja njihovog sadržaja, ovakve pošiljke bivaju oduzete ili vraćene na adresu pošiljaoca, jer je riječ o klasičnom pokušaju krijumčarenja.

Pomenute tablete građani nabavljaju i od švercera koji ih u BiH krijumčare u dobro zamaskiranim torbama. Riječ je o prilično skupocjenoj robi koja je izuzetno pogodna za

Šverc lijekovima unosniji od droge!

Trgovina lažnim lekovima rentabilnija je nego trgovina drogom, a najveći deo falsifikovanih lekova potiče iz Indije i Kine.

U poslednje vrijeme na ilegalnom tržištu u regionu ubjedljivi primat ima šverc lijekovima za potenciju, na kojem se zaradi više nego na narkoticima.

Samim tim, profit na švercovanim tabletama za potenciju je ogroman, a neke procjene pokazuju da se na uloženi evro zarade najmanje dva.

švercovanje, posebno zbog toga što zauzima veoma malo prostora. Pojedine tablete po pakovanju koštaju i do 5 000 KM, a u jednu torbu može stati puno takvih kutijica.

Prema nezvaničnim podacima, čak 60 odsto falsifikovanih lijekova proda se putem interneta, a ostatak prošvercuje preko granica, dok falsifikati čine čak deset odsto ukupnog prometa lijekova u BiH.

Da se sa ovim lijekovima zaista nije šaliti, potvrđuje i upozorenje Svjetske zdravstvene organizacije da je vjerovatnoća pola-pola da mogućnost da će ljudi na raznim sajtovima naletjeti na falsifikovani lijek – koji može biti opasan i po život – čak 50 odsto?!

Međutim, očigledno da je u ovom slučaju od brige za zdravlje ipak važnija cijena s obzirom na to da pakovanje “cijalisa” koje se nudi na raznim portalima košta oko 20, a samo dvije tablete u apotekama skoro 50 KM.

I ljekari su svjesni da građani žele da dođu do švercovanih lijekova upravo zbog njihove niže cijene.

– Međutim, takvi proizvodi su veoma opasni. Ne zna se postoji li u njima uopšte aktivna supstanca, a ne znamo ni način njihovog djelovanja, odnosno da li uopšte djeluju. Zato građanima sugerišemo da lijekove ne nabavljaju na ovaj način, nego isključivo u apotekama, i po preporuci ljekara i farmaceuta. Prema dosadašnjim saznanjima, najčešće se falsifikuju lijekovi za erektilnu disfunkciju, za mršavljenje i anabolici. Sadržaj aktivne supstance kod falsifikovanih lijekova najčešće nije odgovarajući ili je ljek uopšte ne sadrži – objašnjavaju ljekari.

Zvanične statistike potvrđuju da se u BiH krijumčare gotovo sve vrste lijekova, ali da je najčešće riječ o pilulama za liječenje impotencije.

Značajne količine švercovanih lijekova završe u rukama carinika, a ranijih godina najveće zapljene desile su se na sarajevskom aerodromu. Podsjećanja radi, u ovoj carinskoj ispostavi 2007. Godine je oduzeta “vijagra” u vrijednosti od čak milion KM?!

Lijekove koje su carinici oduzimali nije pratila nikakva dokumentacija i dozvola za uvoz, a pošiljke su bile usmerene na fizička lica koja su imala prebivalište u BiH.

– Nijedan privremeno oduzeti lijek nije imao potrebnu dokumentaciju za uvoz u BiH i svi su oni praktično prokrijumčareni. Odnosno, nisu prijavljeni prilikom unosa, pa su nakon pravosnažnih odluka nadležnog suda svi lijekovi uništeni – rekli su za naš portal u ovoj upravi.

Andrijana Pisarević

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Uhapšen jedan od osumnjičenih u predmetu “Tunel”

SB

Da li će minimalac u FBiH rasti na 1.000 KM?

SB

Nadal ne može na Olimpijske igre u Parizu

SB

Manjača: Voda je konačno stigla u Viluse! (FOTO/VIDEO)

SB

Jak zemljotres pogodio BiH

SB

Zbog obilnih padavina ekipe u pripravnosti: Obilaze teren širom Banjaluke

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više