Otkako su Igor i Lola zatvorili “Klub knjige”, a Nedo Slavnić stavio katanac na “Agoru” činilo se da je knjižarama-antikvarnicama u Banjaluci prošlo vrijeme.
Prije dva mjeseca Miroslav Gojković otvorio je antikvarnicu “Ramajana” koja se nalazi “na prelazu iz centra u Borik”, blizu sportske dvorane, na putu prema kampusu i većini fakulteta Univerziteta u Banjaluci.
“Ramajana” ima tridesetak kvadrata i hiljade knjiga. Književnost, filozofija, psihologija, medicina, pravo, istorija – sve se nalazi ne desetak polica, od zida do zida, na podu, pored jedinog stolića za kojim Gojković sjedi i upisuje narudžbe. Taman su stigli “Pozorište kod Srba” Svetislava Šumarevića, “Moja scena” Tea Ota, “Dramski tekstovi” Bertholta Brehta i nekoliko brojeva časopisa “Gradac”.
– Dugo sam u ovom poslu. Ponekad mi se čini i predugo. Umorila su me neprestana putovanja i seljakanja od sajma do sajma. Ljeti ne mogu da se rashladim, zimi ne mogu da se ugrijem. Vjerovao sam da je ovo ljepši, plemenitiji posao. Nadam se da je otvaranje „Ramajane“ dokaz toga – priča za portal SrpskaCafe Gojković.
U ponudi su i rječnici, enciklopedije, leksikoni. Rijetka, bibliofilska izdanja i poznati i manje poznati kompleti. Sedmično stiže između 100 i 200 novih naslova. Miroslav kaže da sve može nabaviti. Za nabavke nekih knjiga treba mu nedjelju dana, a neke do Banjaluke putuju i cijeli mjesec, ali se sve na kraju nađe u rukama kupaca.
– I nama treba da se priviknemo i da pronađemo kupce i kupcima treba da pronađu i da se priviknu na nas. Dobra i uspješna antikvarnica mora da ima široku ponudu i pristupačne cijene. Svako za pola minute može da provjeri koliko košta određena knjiga. Knjižari i antikvari ne mogu i ne smiju da “deru” mušterije – ističe Gojković.
Studenti književnosti i bibliofili u “Ramajani” će imati šta da biraju – izdanja “Srpske književne zadruge”, “Nolita”, “Prosvete”… Nekoliko djela iz edicije “Hispanoamerički roman”, desetak remek-djela domaće i svjetske književnosti štampanih u čuvenoj “Prosvetinoj” biblioteci velikih romana i druge.
Naručivanje internetom
“Ramajana” radi svakog dana, od osam do osam, osim nedjelje. Knjige je moguće naručiti internetom, a Gojković ističe da je ova vrsta prodaje sve popularnija i češća.
– U antikvarnici se trenutno nalazi tek polovina knjiga. Više od ovoga ne može da stane, ali nekako nabijamo u police, slažemo jednu na drugu. Čekamo da prodamo, pa onda popunjavamo upražnjena mjesta. Knjiga je mnogo, nadam se da svaka od njih čeka svoga kupca – rekao je Gojković.
G. Dakić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.