U Bosni i Hercegovini živi stotinjak građana bez državljanstva – apatrida, ali njihov tačan broj niko ne zna. Sve ustanove se, međutim, slažu u jednom – najveći broj apatrida nalazi se među Romima.
Na kraju prošle godine Visoki komeserijat Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) u BiH je zabilježio 65 slučajeva osoba u riziku od apatridije, gotovo isključivo među populacijom Roma.
– Te osobe su u ovom trenutku pravno nevidljive i nemaju pristupa niti jednom od temeljnih ljudskih prava. Naknadnim upisom u matične knjige te osobe mogu u potpunosti ostvariti pristup pravima – istakao je Dorijan Klasnić iz UNHCR.
U ovoj organizaciji su, dodao je on, zabilježili i nekoliko slučajeva osoba koje nemaju pravnu vezu s BiH ili bilo kojom drugom državom.
– Te osobe mogu dobiti privremeni boravak iz humanitarnih razloga u BiH, a nakon pet godina mogu ostvariti pravo za podnošenje zahtjeva za državljanstvom po osnovu apatridije – kazao je Klasnić.
Dugogodišnji borac za prava Roma Dervo Sejdić kaže da je među licima bez državljanstva najviše Roma porijeklom sa Kosova.
– Djeca koja su rođena u BiH ženila su se i udavala sa izbjeglicama sa Kosova. Oni su sada dobili svoju djecu koja su ostala bez dokumenata. Postoji problem dokazivanja da su ti ljudi u braku. Dodatni problem je što na Kosovu dobar dio populacije nije upisan u matičnu knjigu rođenih, tako da se ni tako ne može dokazati da su rođeni – kazao je Sejdić.
Predsjednik Udruženja Roma “Veseli brijeg” iz Banjaluke Bahrudin Ramić kaže da banjalučki Romi nemaju te probleme.
– Oni su rođeni ovdje, imaju lične karte, zdravstveno osiguranje. Nemaju takve probleme. Državljanstvo ne mogu da dobiju Romi koji dođu u BiH, najčešće iz Srbije – kazao je Ramić.
Goran Dakić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.