U prvom kvartalu ove godine Republika Srpska smanjila je izvoz jabuka u Rusku Ferderaciju za 8,1 milion maraka, pokazuju zvanični statistički podaci.
U odnosu na prva tri mjeseca prošle godine, kada je vrijednost izvoza jabuka u Rusiju iznosila 14,8 miliona KM, izvoz ovog voća od januara do marta 2018. godine bio je u vrijednosti od 6,7 miliona KM.
S obzirom da se ovi rezultati obračunavaju kvartalno, još nisu dostupni podaci za prvih šest mjeseci, ali sa sigurnošću možemo tvrditi da će ovaj pad biti još drastičniji jer je još uvijek na snazi dobro poznata zabrana izvoza iz BiH u Rusiju.
Ovu zabranu uveli su nadležni organi Rusije 22. januara 2018. godine, jer je firma „Frukt kompani“ iz Bijeljine zloupotrijebila povlašteni položaj i „prepakovala“ poljske jabuke u domaće, i kao takve plasirala ih na rusko tržište. Naravno, ovakva mahinacija nije mogla proći neprimjećeno ruskim kontrolnim organima, a ne bi prošla ni laicima, jer ovdašnja kompanija nije uklonila poljsku naljepnicu sa gajbi jabuka.
Sa sigurnošću možemo tvrditi da će ovaj pad biti još drastičniji jer je još uvijek na snazi dobro poznata zabrana izvoza iz BiH u Rusiju.
Protekli mjeseci prošli su u moljakanju i lobiranju da se Rusi smiluju i ukinu zabranu, a prve pozitivne pomake, prema riječima ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Mirka Šarovića, možemo očekivati možda i iduće sedmice do kada bi u BiH trebalo da stigne delegacija ruske inspekcije.
Nadležni organi BiH ovih dana popisuju zalihe kod svih izvoznika jabuka u Rusiju, koje će pregledati ruski inspektori.
Najveći gubitak zbog ovih mahinacija pojedinaca, naravno, trpe primarni proizvođači. Nije mali broj onih koji su, čuvši za mogućnost povlaštenog izvoza jabuka u Rusiju, uložili novac i zasadili stotine sadnica jabuka. Jabuke još ni rodile nisu, a već su se pojavili problemi i njihovu investiciju doveli u pitanje.
S druge strane, oni koji su od ranije bili spremni za izvoz i imaju veće zasade, nadaju se da će svi problemi biti riješeni i zabrana ukinuta do sredine avgusta, kako bi izvoznici imali vremena da ugovore količine za izvoz sa ruskim kupcima. Zadnji rok, poručuju, je početak septembra, kada počinje berba.
Ipak, pojazan postoji.

Prema riječima Dragoje Dojčinovića, predsjednika Udruženja voćara Republike Srpske niko više nema pravo na grešku. Ukoliko bi se nešto slično ponovilo, cijelo domaće voćarstvo trpilo bi ogromnu štetu.
– Ova godina je izuzetno rodna u cijeloj Evropi. U slučaju da dogovor bude prolongiran, to bi nas uništilo i imali bismo višemilionske gubitke. Ne bismo znali šta ćemo sa našom jabukom, jer je domaćim kupcima ne možemo prodati zbog prekomjernog uvoza – rekao je Dojčinović.
Zbog zabrane koja je na snazi, domaćim voćarima ostale su velike količine jabuka u hladnjačama. Šansu za smanjenje štete pokušaće dijelom sanirati plasmanom na regionalno tržište, jer tamo, kako ističu, trenutno nedostaje jabuka. Ipak, ni to im neće pomoći da spasu višemilionske gubitke.
Zabrana će možda i biti otklonjena, ali odgovornost pojedinaca, zbog kojih trpi cijela grana poljoprivrede, nikada nije niti će biti utvrđena, a kazne da i ne pominjemo.
Redakcija SrpskaCafe-a
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.