Četiri poslanika koalicije “Saveza za BiH”, koji čine predstavnici bošnjačkog i hrvatskog naroda, će biti dio buduće većine u Narodnoj skupštini RS.
Ovakav epilog, koji je portal SrpskaCafe najavio još sredinom prošlog mjeseca, potvrdilo je i jučerašnje glasanje za izbor predsjednika NSRS. Tom prilikom je četvorka Saveza za BiH pratila ostatak skupštinske većine te podržala novog-starog predsjednika republičkog parlamenta Nedeljka Čubrilovića (DNS), dok su prilikom glasanja za izbor njegov stranačkog kolege Duška Ivića, bili suzdržani.
Senad Bratić, poslanik koalicije “Zajedno za BiH”, potvrdio je nakon jučerašnjeg glasanja da postoje pregovori o ulasku u izvršnu vlast. Da će doći do ovakve odluke moglo se naslutiti i u ranijim izjavama bošnjačkih i hrvatskih poslanika, koji su još za vrijeme prošlog mandata isticali da je bila greška što je tadašnja koalcija “Domovina” provela četiri godine u opoziciji. Ustvrdili su da bi se za “narode koje predstavljaju mnogo bolje mogli boriti kao dio vlasti”.
Pored pomenute koalicije, Čubrilovića su podržali i svi poslanici SNSD-a, Socijalističke partije, Ujedinjene Srpske (računajući i odmetnutog SDS-ovca Kostadina Vasića), tri od četiri poslanika NDP-a, nezavisni poslanici Nebojša Marić i Danijel Jošić, koji su u Skupštinu ušli sa liste SDS-a te Čubrilovićeve kolege iz DNS-a Spomenka Stevanović, Milan Dakić i Spomenko Stojanović. Protiv su bili poslanici SDS-a i PDP-a te osam DNS-ovaca, Darko Banjac, Duško Ivić, Milan Radović, Dane Malešević, Đorđe Popović, Mirko Sovilj, Aleksandar Glavaš i Slavko Gligorić.
To pokazuje da skupštinsku većinu sigurno čini 51 poslanik, da su u opoziciji 23 poslanika SDS-a i PDP-a te NDP-ov Krsto Jandrić, dok će se sudbina osam poslanika DNS-a znati tek u narednom periodu. Ukoliko budu dio vlasti, većina će imati čak 59 poslanika, tri više od dvije trećine ukupnog broja, koliko je “zacrtao” predsjednik SNSD-a i novoizabrani srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik.
Međutim, to će najviše zavisiti od daljeg razvoja situacije u samom DNS-u i tome da li će se on podijeliti na dvije struje ili će uspjeti ostati jedinstven, iako trenutno ta opcija izgleda manje izgledna.
SrpskaCafe/Ognjen Tešić
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.