Srednjoškolci u Srpskoj uskoro će moći izučavati i kineski jezik, jer je u planu njegovo uvođenje kao jednog od alternativnih jezika, uz njemački, francuski, engleski, rekao je rektor Univerziteta u Banjaluci Radoslav Gajanin.
– Neke srednje škole već su omogućile takvu aktivnost, a finansiranje nastavnika biće dogovarano pomoću Ambasade Kine. Imamo ideju i da se kineski izučava na Univerzitetu u okviru Filološkog fakulteta kao izborni predmet, a kasnije kao obavezni, odnosno kao katedra kineskog jezika, istakao je Gajanin u Banjaluci.
On je, nakon sastanka sa ambasadorom Kine u BiH Ji Pingom, rekao da su razgovarali o unapređenju rada Konfučijevog instituta na Univerzitetu u Banjaluci i planiranim aktivnostima za ovu godinu.
Gajanin je istakao da je veoma zadovoljan aktivnostima ovog instituta u proteklih godinu dana, koliko radi.
– Institut radi na izučavanju kineskog jezika, pri čemu se izvode kursevi prilagođeni svim uzrastima i potrebama građana Srpske. Studentima Univerziteta omogućen je besplatan kurs da u okviru akademskih studija završe i kineski jezik – pojasnio je Gajanin.
Prema njegovim riječima, posredstvom Instituta zainteresovani se mogu upoznati i o tradiciji i kulturi kineskog naroda, ali i profesori i studenti iz Kine imaju mogućnost da se upoznaju o kulturi i tradiciji Republike Srpske.
– Posredstvom Instituta ostvarili smo i niz sporazuma sa drugim institutima i univerzitetima – dodao je Gajanin.
Ambasador Ji rekao je da se Konfučijev institut pokazao kao veoma aktivan i zahvalio za podršku Vladi Srpske i Univerzitetu.
On je naglasio da će Institut i dalje predstavljati platformu za kulturnu razmenu Srpske i Kine.
– Nadamo se da će sve više građana Srpske učiti jezik i upoznati se o našoj kulturi – istakao je kineski ambasador.
Direktor Konfučijevog instituta Cai Jing zahvalila je Ambasadi Kine za podršku od otvaranja Instituta i izrazila nadu da će saradnja ubuduće biti još bolja.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.