Politika

SC pita: EP podržao upotrebu kanabisa u medicinske svrhe, kakav je stav Srpske?

Dokazana ljekovita svojstva marihuane i njena blagotvorna djestva na efekte hemoterapije navela su i brojne parlamentarce u Srpskoj, ali i one sa nivoa BiH, da pitanje legalizacije kanabisa u medicinske svrhe uskoro dovedu na dnevni red.

Evropski parlament podržao je prošle sedmice upotrebu marihuane u medicinske svrhe nakon rasprave o mogućim zloupotrebama medicinski opravdanih tretmana. Poslanici su potom pozvali Evropsku komisiju i vlasti članica Evropske unije da definišu šta je medicinski kanabis, spriječe zloupotrebe i obezbijede finansijska sredstva u novom programu istraživanja njegovih terapijskih efekata. Takođe, neki evropski poslanici smatraju da bi sveobuhvatnom regulacijom lijekova na bazi kanabisa bilo ograničeno crno tržište i garantovan kvalitet proizvoda.

Političari u Republici Srpskoj načelno su protiv legalizacije narkotika, ali kad je u pitanju medicinska marihuana kažu da nemaju ništa protiv. Da slično razmišljaju i njihove kolege iz Federacije BiH pokazao je prošlogodišnji prijedlog Maria Karamatića (HSS), poslanika u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, koji je rekao da se „protiv narkotika treba boriti legalizacijom i stavljanjem akciza na njih”.

– Mislim da to sve treba legalizovati i staviti na trafike, a potom i uvesti akcize. Imamo u Hercegovini slučajeve gdje SIPA dronovima traži uzgajivače marihuane, a dileri neometano prolaze. Za legalizovanje sam narkotika i uvođenje akciza na njih – ponovio je, i to više puta, Karamatić.

Međutim, Karamatićev stav ne dijeli većina njegovih kolega političara, koji ovakav prijedlog smatraju pretjeranim, ali se iz njihovih odgovora može naslutiti da bi se, ipak, neki kompromis mogao naći. Taj kompromis je legalizovanje medicinske marihuane, oko koje bi se mogla naći sagalasnost.

Poslanik u Narodnoj skupštini RS Krsto Jandrić, zaposlen kao specijalista na banjalučkoj pulmologiji, u razgovoru za portal SrpskaCafe ističe da se na temu legalizacije marihuane u medicinske svrhe naširoko priča, kako u svijetu, tako i u regionu pa i kod nas.

Krsto Jandrić

– U nekim zemljama je to i uvedeno. Naglasio bih da je to samo jedna vrsta podrške liječenja i ne bih davao nikakve lažne nade pacijentima i drugima u smislu da je marihuana nekakav efikasan lijek. Ali u svakom slučaju, sve što može pomoći pacijentu, a ne može ništa štetiti, ja podržavam, tako i legalizaciju marihuane u medicinske svrhe. Nije sporno da se ona uvede u liječenje jer je dokazano da olakšava tegobe i da pomaže pacijentima. Ali još jednom ponavljam, mediji često preuveličavaju njenu ulogu, pa je predstavljaju kao lijek malignoma i slično, što nije istina. Ona pomaže, prije svega, kod ublažavanja neželjenih efekata hemoterapije – ističe Jandrić.

Možda i najveći zagovornik legalizacije marihuane u medicinske svrhe u Srpskoj je načelnica Klinike za onkologiju UKC Banjaluka Zdenka Gojković, bivši poslanik Socijalističke partije u republičkom parlamentu, danas delegat u Vijeću naroda RS. Ona je godinama unazad ovo pitanje nametala u najvišem zakonodavnom organu Srpske.

Zdenka Gojković

– Ljekovita dejstva marihuane su nešto što je dokazano i već je poznato da kanabis pomaže u ublažavanju neželjenih efekata hemoterapije. Ja sam neko ko je svaki dan u kontaktu sa ljudima oboljelim od najtežih oblika karcinoma, koji ne mogu da se izbore sa nesnosnim bolovima pri čemu ništa od dopuštenih lijekova ne pomaže, a tad jedini spas je marihuana. Zbog toga se treba i u Skupštini raspravljati o legalizaciji kanabisa u medicinske svrhe, a, pored toga važno je da se uključi i šira društvena javnost u čitavu priču – rekla je Gojkovićeva za SrpskaCafe, i naglasila da je i stav Svjetske zdravstvene organizacije da se ne smije dozvoliti zabrana lijekova koji mogu pomoći pacijentima.

I Milica Lovrić, poslanik SNSD-a i šef Odsjeka za kardiologiju u Bolnici “Sveti Vračevi” Bijeljina, ističe da treba sve učiniti u cilju boljitka teško oboljelih pacijenata.

Milica Lovrić


– Ukoliko postoje dokazi sa naučne strane, a vidim da ih je sve više, zašto da ne dopustimo da se medicinska marihuana koristi za liječenje pacijenata iz kategorije teških malignih oboljenja. Apsolutno podržavam sve što će pomoći teškim bolesnicima u njihovom liječenju, pa makar samo i u smanjenju bola koji često trpe i zato je važno ozbiljno pristupiti u proces utvrđivanja opravdanosti legalizacije, uz velike mjere zaštite od zloupotrebe – rekla je Lovrićeva.

U Federaciji BiH su podijeljena mišljenja. Veći dio političkih predstavnika smatra da se legalizacija marihuane treba prepustiti stručnjacima. Takođe, postoje i oni koji ne dovode u pitanje potrebu za legalizacijom medicinske marihuane, ali ima i političara, poput Slavena Raguža, predsjednika Hrvatske republikanske stranke, koji se zalaže za legalizaciju kanabisa u rekreativne svrhe.

Stevandić: Proces mora proći kroz “tri sita”

Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH i ljekar u UKC Banjaluka Nenad Stevanić smatra da bi zloupotrebe pri legalizaciji marihuane mogle biti velike i zato je potrebno da se napravi obimna komisijska procedura.

– Prije eventualne legalizacije marihuane u medicinske svrhe važno je da se sve radi u bolničkim uslovima i da čitav proces prođe kroz “tri sita”, da se ne bi napravio pogrešan potez koji bi nas kasnije mnogo koštao – zaključio je Stevandić.

Terapijski efekti

Evroposlanici smatraju da postoje zadovoljavajući dokazi prema kojima kanabis ima terapijske efekte u liječenju hroničnog bola kod odraslih, te da ublažava mučninu i povraćanje uzrokovane hemioterapijom, kao i simptome spazmičnosti kod pacijenata sa multiplom sklerozom i pospješuje rast kostiju.

Neki poslanici, koji su po profesiji ljekari, upozoravaju da treba obratiti pažnju na dva ekstrema – mora se djelovati protiv stereotipnih tvrdnji da je kanabis ilegalna i opasna droga, a, s druge strane, treba paziti da pacijenti ne počnu da upotrebljavaju kanbis kad god ih nešto zaboli.

Komesar Evropske komisije za zaštitu potrošača Vera Jurova najavila je dalja istraživanja o terapijskim učincima kanabisa. Kada je riječ o kanabisu i njegovom korištenju, najliberalnije zemlje u EU su Holandija, Španija, Portugalija, Njemačka i Češka, napominju portali za političku analitiku.

SrpskaCafe.com/Ognjen Tešić

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Dodik: Spomen-kapela stradalim Srbima u Mauthauzenu – svetionik za put u budućnosti (FOTO)

SB

Dabl-dabl Jokića: Denver razbio Majami za 3-1

SB

Dodik o prozivci Drinića : Podmukli napad na UKC

DB

Drinić: Pacijenti umiru, Đajić se zabavlja, ministar se češlja

DB

Nevrijeme u Tesliću: Poplavljena domaćinstva, u bujici stradala i stoka (VIDEO)

DB

Nakon krampa na sjednici, oglasio se načelnik Mrkonjić Grada

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više