Izložba “Percepcije: Cvijet je najljepši kad je neubran”, u prisustvu velikog broja zvanica, otvorena je 7. marta u Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske (MSU RS) u Banjaluci.
Riječ je o izložbi koja preispituje zastupljenost i vidljivost žena na savremenoj umjetničkoj sceni, a koju je MSU RS realizovao u saradnji sa British Councilom.
– Ponosan sam na snažnu tradiciju odlične saradnje izmedju MSU RS i British Councila koja je dovela do spajanja kolekcija i pokretanja pitanja zastupljenosti žena u u kolekcijama u prošlosti i budućnosti. Muzeji poput ovoga, danas imaju veliku društvenu ulogu i zalaganju i radu na ključnim pitanjima, a savremena umjetnička djela poput ovih radova predstavljaju odraz tih pitanja i posmatračima pružaju priliku da ih sagledaju iz više uglova i pronađu paralelu sa svojom svakodnevnicom – kazao je na otvaranju izložbe Metju Fild, ambasador Velike Britanije u BiH.

Kajt Arturs, direktorica za umjetnost iz British Councila, istakla je da izložba “Percepcije” poziva i publiku da vidi sebe u jednom drugačijem svijetlu. Izložba postavlja pitanja o tome kako su žene danas definisane u društvu u odnosu na muškarca, ali i o mogućnostima oslobađanja od nekih rodnih stereotipa i načinima viđenja ženskog tijela.
Sarita Vujković, direktorica MSU RS, navela je da je izložba “Percepcije” zamišljena kao svojevrsna platforma za kreiranje nove publike, koja će tokom trajanja projekta imati priliku da učestvuje u brojnim razgovorima, diskusijama, radionicama i pratećim programima u kojema je moguće agledati žensku umjetnost iz nove perspektive, upoznati se sa novim tokovima feminističke emancipacije i savremenim aspektima rodnih jednakosti.

Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske, istakla je da je velika stvar to što ovdje imamo toliko umjetnika iz Velike Britanije i sa naših prostora, koji umjetničkim izrazom šalju određene poruke.
– Izložba je upriličena uoči 8. marta i na taj način želimo da podstaknemo sve ono što jesu zajedničke aktivnosti i saradnja, a umjetnost je sjajan način i most preko kojeg se ostvaruje bolja saradnja i razumijevanje – kazala je Cvijanovićeva.

“Percepcije” kao narodna poslovica
Izložba u Banjaluci nazvana je po djelu Sandre Dukić, jedine umjetnice u kolekciji MSU RS koja ima izražen feministički stav i djelovanje. Naziv je ujedno i narodna poslovica, sa kojom se umjetnica vizuelno duhovito poigrava, želeći da skrene pažnju na radikalnije preispitivanje pozicije žena u društvu. Poslovica sadrži i određene društvene i kulturološke karakteristike, koje zajedno sa društveno-istorijskim okvirom mogu biti polazna tačka za istraživanje rodnih odnosa ovog podneblja.
Kustoskinja Lana Pilipović je izložbu podijelila u četiri segmenta, a to su “Refleksija”, “Izloženost”, “Rodna tijela” i “Duh”. Ovi segmenti osmišljeni su tako da odražavaju dijalog umjetnica, sličnosti i razlike umjetničkih koncepata, raznovrsnost ženskog izraza – od intimnih, ličnih stavova do percepcije društva u kojem žive, kao i njihov međusobni odnos.
Izložba je realizovana uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Grada Banjaluke.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.