Procjenjuje se da će 65 odsto današnjih prvaka raditi nove poslove, koji ne postoje.
Da bi se oni pripremili za budućnost, neophodno je da računarske nauke budu u istoj ravni sa matematikom, fizikom i hemijom, rečeno je na panelu “Obrazovanje je ponovo izumljeno” u okviru Drugog digitalnog samita ekonomija Zapadnog Balkana u Beogradu.
Direktor Fondacije “Petlja” Nebojša Vasiljević smatra da kao što je potrebno da djeca znaju Njutnove zakone, treba napraviti sistem obrazovanja koji će ih podsticati da razumiju algoritme.
– Djeca će sve više biti okružena spravama i podacima koje će morati da koriste pametno. Kao što su sada okružena prirodnim i društvenim fenomenima i kao što je potrebno da razumiju Njutnove zakone, tako moraju da znaju i algoritme koje će riješavati u školi – rekao je Vasiljević.
Vježbanjem algoritamske pismenosti i obukom nastavnika kako da uče djecu, imali bismo generacije koje bi razumjele algoritme u svim oblastima, jer postoji potreba da sve oblasti postanu automatizovane.
Osnivač “Robo-kids centra“ u Banjaluci Zoran Gajić kaže da su na ideju otvaranja centra gdje će se djeca osjećati kao da su u jednom “malom gugl habu“ došli tako što je primjećen procvat IT industrije u regionu, ali da nema dovoljno obučenih ljudi za tu industriju.
Kroz taj centar je, navodi Gajić, prošlo oko 2 000 djece kroz različite obuke digitalizacije, a u svom programu centar ima 25 kurseva, laboratorije, različita istraživanja.
U fokusu su im, objašnjava, nadarena djeca i djeca koja su inteligentna, ali nisu naročito zainteresovana za nauku i tehnologiju, te ih je, kaže, poseban izazov zainteresovati za te oblasti.
Iskustvo o učenju djece u Engleskoj iznjeo je direktor Kompanije “Pajtop“ Luis Vasal, čija je kompanija osmislila prototip za kreativno učenje, a s ciljem ne samo da napuni djecu znanjem, već i da ih podstakne da te informacije vrate.
B92
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.