Radnici banjalučkog preduzeća “BC metal” koje se nalazi u krugu poslovne zone “Incel” iz svog dvorišta iskopali su zemljište, koje je najvjerovatnije zagađeno teškim metalima, i kamionima ga odvezli u Česmu, čime su ugrozili zdravlje građana tog banjalučkog naselja.
Po nalogu inspektora zaposleni u ovom preduzeću tu zemlju moraće da vrate na mjesto odakle su je odvezli.
Predstavnici ove firme su zemlju nedavno iskopali i odvezli iz “Incela” u Česmu, gdje su je rasuli po livadama, i to u blizini kuća gdje živi mnogo stanovnika pomenutog naselja.
Direktor “BC metala” Mirko Pušević juče nije htio da govori o tome, uz komentar da ne može – jer im je u firmi inspekcija. Međutim, cijeli slučaj potvrdili su u inspekcijskoj službi grada Banjaluka, gdje kažu da je po saznanju da je iz kruga “BC metala” izvezena izvjesna količina zemljišta, gradska ekološka inspekcija odmah reagovala i utvrdila da su je deponovali u Česmi.
– Naređeno im je da je vrate na mjesto sa kojeg su je iskopali. Inspektor je dao i nalog Institutu za zaštitu i ekologiju RS da uzme uzorke kako bi ovo zemljište u Česmi analizirali – rekli su u banjalučkoj inspekciji.
U Inspektoratu RS napominju da je sporna lokacija u Česmi službeno obilježena i da je na njoj zabranjen dalji rad.
Dodali su i da gradska ekološka inspekcija u saradnji sa institutom trenutno vrši dodatna uzorkovanja šireg prostora poslovne zone “Incel” kako bi sagledala kompletno stanje. S obzirom na to da je, kako objašnjavaju, u preliminarnom ispitivanju uzeto samo osam uzoraka zemljišta na različitim tačkama u “Incelu”, a da je rezultatima analiza utvrđeno prisustvo različitih štetnih supstanci, između ostalog piralena i teških metala, potrebna su i dodatna ispitivanja.
– U ovoj poslovnoj zoni smješteno je mnogo firmi i na velikoj površini, pa su za adekvatno određivanje potrebnih mjera neophodna dodatna ispitivanja, i to na većem broju uzoraka. S obzirom na kompleksnost, i same analize će zahtijevati više vremena – poručuju iz Inspektorata.
Cijeli slučaj ispitaće i policija koja utvrđuje, kako su rekli, činjenično stanje i postojanje inkriminisane radnje.
– O svim utvrđenim činjenicama obavijestićemo Okružno javno tužilaštvo – rekli su u Policijskoj upravi Banjaluka.
Gradonačelnik Banjaluke Igor Radojičić izjavio je juče da inspekcija radi bez prestanka.
– U prostoru bivšeg “Incela” je više od 60 subjekata i treba da bude pređen cijeli teren. Inspekcija kontroliše jedan po jedan, a tamo gdje nađu određene nepravilnosti, nalažu mjere. Ukoliko bude potrebno preduzeti veće zahvate, biće neophodna saradnja sa republičkim institucijama – istakao je Radojičić.
Kaže da će vjerovatno najviše posla biti da bude angažovana ovlašćena kvalifikovana kuća za mjerenje da bi imali stručan pristup.
– Ako je riječ samo o piralenu, onda nema mnogo onih koji su stručni i ovlašćeni za kvalitetna mjerenja. Ima još mnogo posla, i u ovom momentu primarni su inspekcijski nadzor i nalaganje mjera – ističe Radojičić.
U poslovnoj zoni “Incel” 9. marta je izbio požar kada je planulo otrovno ulje piralen koje je, kako tvrde stručnjaci, nerazgradivo i štetno koliko i radioaktivne materije.
Inspektori su u utorak na novoj lokaciji otkrili velike količine ulja nepoznatog porijekla, za koje sumnjaju da bi moglo biti piralen. Pronađeno je u blizini firme “Gasbeton celkon”, gdje su nam juče rekli da to ulje nije, kako tvrde, opasna materija, već mazut.
– To je mazut koji je iscurio iz stare cisterne u kojoj je bio dugo godina, i sada se pomiješao sa kišom. Nije nikakav piralen, jer mi u proizvodnji to i ne koristimo – tvrde u “Gasbeton celkonu”.
Međutim, o kakvom ulju je riječ i da li još ima, koliko i kojih opasnih materija u krugu “Incela”, biće poznato tek za desetak dana, kada stignu rezultati analize uzetih uzoraka.
Glas Srpske
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.