Društvo

Propali projekti termoelektrana skupo koštaju građane!


Odustajanje kompanije “Comsar Energy” od projekata i investicija u BiH, te prodaja koncesije Elektroprivredi RS po vrtoglavoj cijeni predstavlja netransparentan vid trgovanja našim dobrima u kojem su Vlada Srpske, a samim tim i građani, u neosporivom gubitku.


Na ovo su upozorili iz Centra za životnu sredinu, uz konstataciju da nije nimalo jasno na koji način je ovaj otkup koncesija opravdan, kada je poznato da je Komisija za koncesije utvrdila da “Comsar” nije ispunio uslove iz ugovora.

– “Comsar Energy” prodaje koncesiju i vraća je u javni sektor za ogroman iznos. Na osnovu svega navedenog, pitamo se, zašto bismo mi kao potrošači električne energije, trebali platiti propuste u planiranju ovog projekta? – istakla je asistentica na programu Energija i klimatske promjene u Centru za životnu sredinu Majda Ibraković.
U godišnjem izvještaju o provođenju koncesija iz 2018. godine, Komisija za koncesije Republike Srpske jasno je navela da koncesionar ne ispunjava svoje obaveze i da niske cijene električne energije ometaju realizaciju projekta Ugljevik III.

“Comsar” je potom tražio produženje koncesije s 30 na 45 godina, zajedno sa smanjenjem kapaciteta s 600 MW na 350 MW jer bi postrojenje inače bilo neprofitabilno.

S druge strane, krajem 2018. godine, Centar za životnu sredinu je pokrenuo poseban postupak za podnošenje žalbe putem mehanizma za rješavanje sporova Energetske zajednice. Taj postupak je rezultirao dogovorom vlasti Republike Srpske da ne koriste postojeću ekološku dozvolu za blok Ugljevik III.

Drugim riječima, za nastavak realizacije projekta novog bloka termoelektrane Ugljevik, potrebna je izrada nove studije o procjeni uticaja na životnu sredinu, kao i ostalih relevantnih dokumenata, što dodatno usporava proces realizacije projekta.

– Na kraju krajeva, u dosadašnjim studijama Centra za životnu sredinu potvrđena je apsolutna ekonomska, zdravstvena, ekološka i socijalna neefikasnost rudnika i termoelektrana, te je u tom pogledu jedini ispravan potez potpuno ukidanje koncesija za termoelektrane – naglasila je Ibrakovićeva.

Iako se na globalnom nivou ukidaju termoelektrane, vlasti u BiH i dalje slijepo vjeruju i prividno napreduju s “projektima na ugalj” putem subvencioniranja državnih preduzeća, koja trpe nerealne gubitke kako bi održali neodržive cijene električne energije i nivoa zaposlenosti.

Srpska Cafe

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Đajić emotivnom objavom obilježio Međunarodni dan osoba sa Daun sindromom

K1

Radnici “Željeznica Srpske” najavili generalni štrajk

K1

„Željeznice“ traže garanciju za kredit od pet miliona KM

K2

U BiH stiže saharski pijesak: Nebo će biti zamućeno, a vozila prljava

K2

Francuska izdaje vodič za preživljavanje u slučaju nuklearnog napada

K2

Beograd: Bokiran izlaz iz garaže, ne vozi 130 tramvaja i 150 autobusa

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više