Globus

Luksemburg poziva na legalizaciju kanabisa


Luksembrug je pozvao svoje komšije iz Evropske unije da ublaže zakone vezane za opojne droge nakon što je ministar zdravstva te države potvrdio planove da postanu prva evropska država koja će legalizovati proizvodnju i konzumiranje kanabisa.

– Ove politike, koje su trenutno sprovode, a koje postoje već 50 godina, očigledno ne funkcionišu. Zabranom svega samo smo privukli mlade ljude da to konzumiraju. Nadam se da ćemo svi imati otvoreniji stav prema drogama – kazao je luksemburški ministar Etjen Šnajder.

Očekuje se da će punoljetni stanovnici te države moći kupovati kanabis u rekreativne svrhe za dvije godine. Država će regulisati proizvodnju i distribuciju kanabisa.

Krajem godine će biti predstavljen nacrt zakona sa više detalja o tipovima kanabisa koji će biti na prodaju i načinu njegovog oporezivanja, piše britanski Gardian.

Sponzorisano

Šnajder je kazao da će zakonom najvjerovatnije biti zabranjeno osobama koji nisu državljani Luksemburga da kupuju kanabis kako bi se spriječio narko turizam. Najvjerovatnije će biti zabranjena i proizvodnja u privatnim kućama.

Maloljetnici između 12 i 17 godina neće biti kriminalizovani ako budu posjedovali pet i manje grama droga, ali će se za posjedovanja većih količina novčano kažnjavati visokim kaznama.

Luksemburg je već legalizirao upotrebu kanabisa u medicinske svrhe. Posjedovanje male količine kanabisa u rekreativne svrhe je takođe dekriminalizovano, ali je kupovina, prodaja i proizvodnja za sada nelegalna.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Evo gdje je u Evropi najteže biti podstanar

K2

Tramp: Uzećemo uranijum iz Irana i vratiti ga u SAD

K1

Nudio 100 krava za Melonijevu, sad od Turske traži milijardu i najljepšu ženu

K1

Japan uveo riječ „kokušobi“ za dane sa preko 40 stepeni

K1

Tramp nakon otvaranja Ormuskog moreuza: Sjajan dan za svijet

K1

Netanijahu pristao na primirje sa Hezbolahom

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više