Na Grepcima u livanjskom naselju Prispu, gdje se danas nalazi katoličko groblje, tokom kraćeg zaštitnog arheološkog iskopavanja pronađena je ostava oružja iz osmog vijeka prije nove ere.
Kako je u ime Franjevačkog muzeja i galerije Gorica kazala Marija Marić Baković, istraživanja su rađena u septembru, nakon čega su uslijedila dodatna ispitivanja i analiza, dok su rezultati stigli juče.
– Grepci nikada nisu sistemski arheološki istraživani, a tokom iskopa jedne porodične grobnice slučajno su pronađeni nalazi koji govore o važnosti koju je ovo naselje imalo od praistorije preko antike do srednjeg vijeka – kazala je Bakovićeva.
Dodala je da se na obližnjem Luščiću kraj Prispa na Livanjskom polju razvilo naselje iz bronzanog doba, a tokom kasnijih perioda težište je prebačeno na Grepce.
Na Grepcima je, kako kaže, nađena ostava oružja iz osmog vijeka prije Hrista, dok je rimska nekropola obližnjeg naselja u Vašarovinama bila smještena na padinama Grebaca.
Tokom ranog srednjeg vijeka na Grepcima se razvilo naselje za čije potrebe je podignuta crkvica uz koju je nastalo groblje.
– Podatke o kasnosrednjovjekovnom naselju u Prispu na Grepcima nalazimo u darovnici bosanskog kralja Stjepana Ostoje od 8. decembra 1400. godine, a u darovnici bosansko-hrvatskom velikašu Hrvoju Vukčiću Hrvatiniću, među naseljima livanjskog kantona navode se i Grepci – dodala je Bakovićeva.
Uz to je naglasila kako je na Grepcima registrovano veće groblje s 53 stećka, a ovim istraživanjem istraženo je tek šest grobova s 11 ukopa.
– U grobovima su nađeni dijelovi nošnje poput prstenja, ulomka kopče, te novčić. Okvirno se radi o grobovima od 13. do 15. vijeka, a prema rasporedu sačuvanih stećaka, jasno je da je riječ o groblju rasprostranjenom na velikom prostoru koje je do sada dislocirano savremenim grobnicama – kazala je Baković.
Njihovim istraživanjima utvrđeno je da su grobovi bili raspoređeni u redovima koji su se pružali od sjevera prema jugu djelimično prateći prirodni nagib terena.
– Nažalost, ipak je veliki dio groblja dislociran novovjekovnim grobovima na način da ne dobijemo nikakve arheološke podatke. Uspjeli smo istražiti dio srednjovjekovnoga groblja, a nadamo se da će se istraživanje u budućnosti i nastaviti – zaključila je Marija Marić Baković.
FENA
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.