Infopunkt

Nasilje nad ženama: Ćutanjem smo saučesnici svakog problema!


Forum pod nazivom “Šutnja nas ne štiti” sinoć je okupio više od 40 žena u Banjoj Luci, koje su otvoreno razgovarale o svim vrstama nasilja i problemima žena u Bosni i Hercegovini.

Učesnice foruma bile su Selma Hadžihalilović (Fondacija CURE Sarajevo), Gordana Vidović (Sigurna kuća Modriča), Bojana Trninić (Helsinški parlament građana), Amela Bašić Tomić (Fondacija “Udružene žene” Banja Luka, Vanja Stokić (eTrafika.net) i Gordana Katana (Radnička solidarnost).

– Pozitivno smo iznenađeni velikim odazivom mladih žena i žena generalno koje su došle da čuju i progovore o svim oblicima nasilja koje doživljavaju u našem društvu. Jedna od žena učesnica foruma koja je preživjela porodično nasilje sinoć nam je ispričala kako je odlučila da se razvede onog trenutka kada je čitala naše izjave. Nas žena aktivistkinja, feministkinja, žena koje rade u nevladinim organizacijama koje se bave pitanjima nasilja nad ženama. Dodala je kako je čitajući naše stavove i izjave uspjela prepoznati nasilje koje je doživljavala, te da smo je mi ohrabrile zahvaljujući čemu se ona danas nalazi u procesu razvoda. Vjerujte, nije nimalo laka stvar među 40 žena podijeliti tako nešto – izjavili su organizatori foruma, udruženja Oštra Nula, KVART i Radnička solidarnost.

Ovo je dokaz da organzacije i pojedinci mogu i već pomažu mnogim ženama – samim tim što na glas pričaju o svim problemima našeg društva.
Bojana Trnininić u ime Helsinškog parlamenta građana predstavila je na Forumu rezultate istraživanja o rodno zasnovanoj diskriminaciji iz oblasti rada, u sklopu regionalnog projekta “Unapređenje ženskih prava”.

Sponzorisano

– Rezultati pokazuju da čak 30 odsto žena seksualno uznemiravanje na radnom mjestu nikome niti kaže niti prijavi. Dok 39 odsto ispitanica svoje iskustvo podijeli sa prijateljem, a 24 odsto sa članom porodice. Iznenađujuće je da samo sedam procenata žena prijavi seksualno uznemiravanje mehanizmom izvještavanja na radnom mjestu. Nažalost, samo 1.1 odsto žena svoje iskustvo sa seksualnim uznemiravanjem prijavilo je policiji – izjavila je Bojana.

Organizatori su pozvali svoje sugrađane i sugrađanke da im se pridruže na Osmomartovskom maršu, gdje će biti glas onih koji još uvijek ćute.

– Sjajno je da ovo što mi radimo kao žene, kao aktiviskinje i feministkinje, da se borimo jedna za drugu, daje rezultate i rješava probleme. Iako ima onih žena koje su odlučile da šute, mi im poručujemo da smo tu za njih i da dođu i marširaju sa nama u nedjelju, 8. marta, u 12:00 časova, ispred Narodnog pozorišta Republike Srpske – izjavila je Milica Pralica, u ime organizatora devetog Osmomartovskog marša u Banjaluci.

Kako je dodala, nadaju se češćim susretima ove vrste.

– Pozivamo sve organizacije i pojedince koji žele da se uključe u aktivnosti zagovaranja glasnijeg pričanja o problemima žena, te pronalaženju rješenja i poduzimanju konkretnih aktivnosti u sprovođenju istih, da nam se jave na bilo koju adresu te da zajedno napravimo promjenu i pomognemo svakoj ženi. Problemi su sastavni dio svakog društva, ćuteći mi ih prihvatamo – dodala je Pralica.

Progovorimo protiv svih stigmi i o svim vrstama nasilja koje doživljavamo, jer šutnja nas ne štiti!

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Sutra su sveti Kozma i Damjan

SB

Vučić u Egiptu: Dogovorena saradnja na vojnom nivou i kako da se poveća trgovinska razmjena

SB

Banjalučkom Vodovodu blokirani računi zbog duga od 850.000 maraka

SB

Vremenska prognoza: Sutra do 42 stepena

SB

Iza nas najtoplija tropska noć, u utorak i do 43 stepena

SB

Stevandić: Imamo pet kandidata za načelnike, a podržaćemo još dva koaliciona (VIDEO)

SB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više