Društvo

Račić: Privredni subjekati iz RS koji posluju u FBiH nisu dobili nikakvu pomoć


Korona virus je ostavila veliki trag i na privredi. Danas je u Banjaluci održan sastanak predstavnika Privredne komore RS i privrednih subjekata iz Republike Srpske koji posluju u Federaciji BiH, a koji su isključeni iz posebnih mjera podrške Vlade Federacije i federalnih kantona. Gubici u čitavoj privredi Srpske su veliki, ali ovi subjekti posebno trpe jer pomoć nije stigla od bilo koga.

Oko 1 500 radnika zaposlenih u poslovnim jedinicama privrednih društava iz RS, koje posluju u FBiH, ostalo je bez pomoći tokom pandemije virusa korona. Mjere podrške Vlade Federacije, kao i kantonalnih vlada donesene sa ciljem ublažavanja negativnih posljedica, na njih se ne odnose. Iako su kako privrednici, tako i Privredna komora Srpske, slali upite Vladi Federaciji, odgovor nije stigao.

– Poslovna jedinica iz Federacije BiH koja posluje u RS, njeni radnici su prijavljeni Poreskoj upravi u RS i pomoć koju je dala Vlada RS, donosila se odnose na te radnike. Za razliku od FBiH gdje ona nije privrednim društvima iz RS i njihovim poslovnim jedinicama u Federaciji i radnicima nije isplatila subvencije i pomoć – kaže predsjednik Područne privredne komore Banjaluka Goran Račić.

U pitanju su, pojasnio je, Račić uglavnom trgovačka društva. Prema informacijam kojima raspolaže, svi subjekti su isplatili svojim radnicima plate, ali će se to svakako odraziti finansijski na njihovo poslovanje. Uprkos gubicima, privrednici neraspoloženi za priču pred kamerama. Uzdaju se u pomoć Privredne komore.

– Mi ćemo podnijeti odgovarajuće akte da osporimo uredbe odnosno uputstva koje je donijela Federacija. To će pravnici da vide koji je Ustavni sud nadležan. Može li RS da traži odštetu od BiH? To je stvar daljih pregovora. Mi se nadamo da će nakon ove inicijative, mislim da će i na Vladi RS biti razmatrano ovo pitanje, mi vjerujemo da će do toga doći i da neće biti potrebe za podnošenje apelaciju – rekao je Račić.

Virus je genernalno privredi RS nanio ogromne šteta, a u narednih nekoliko mjeseci one bi mogle biti još veće. Najviše ispaštaju privrednici iz oblasti metalske industrije jer u proteklih pet mjeseci bilježe gubitak od 50 odsto.

– Veliki gubici su i u drvnoj industriji a i kožarska i obućarska industrija trpe velike štete. Ona tržišta koja su nama interesantna još uvijek nisu pokrenula proizvodnju u potrebnom obimu da bi mi mogli da plasiramo svoje proizvode na zapadno tržište. Jednostavno ako sačekamo ovakav intenzitet te će štete biti preko milijardu – zaključio je on.

Značajnog broja otkaza za sada u Srpskoj nije bilo, izjavio je Račić. Dodao je da će u narednih nekoliko dana biće upućen poziv Vladi RS kako bi se donio jedan novi dodatni paket mjera u cilju održavanja nivoa zaposlenosti.

ELTA

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Župljanin: Dodik među pet najugroženijih ličnosti u Еvropi, a niko ne reaguje

K2

Vaskrs u svijetu: Lov na jaja, puštanje zmajeva, polivanje vodom…

K1

Mitropolit Јoanikije: Spremni smo da pomognemo braću i sestre Srbe sa Kosmeta

K2

Dodik: Britanci htjeli da me likvidiraju, nigdje ne idem

K2

Šta je ispravno: “Hristos vaskrse” ili “Hristos voskrese” ili nešto treće?

K1

Evo kada bi u funkciji mogao biti novi granični prelaz kod Gradiške

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više