BiH drugi dan zaredom obara rekord u broju novozaraženih virusom korona, jer je za 24 sata registrovano čak 385 oboljelih, dok je šest osoba preminulo od posljedica kovida-19.
Od tog broja u FBiH je virus otkriven kod 239 osoba, u RS kod 146, a u Brčko distriktu kod tri.
Novi slučajevi registrovani su u Unsko-sanskom, Srednjobosanskom, Tuzlanskom i Kantonu Sarajevo, a najveći broj oboljelih u RS evidentiran je u Banjaluci – 40.
U BiH je za 24 sata preminulo šest osoba od posljedica ovog virusa, i to dvije osobe u FBiH, tri u RS i jedna u Brčko distriktu.
Podsjećamo, u srijedu je registrovan 331 novi slučaj.
Branislav Zeljković, v.d. direktora Instituta za javno zdravstvo RS je rekao da će se tek anketiranjem Higijensko-epidemiološke službe ovog instituta utvrditi koji su razlozi ovako naglog rasta broja oboljelih u RS.
– Sve osobe koje su testirane su imale simptome virusa korona i u skladu s definicijom slučaja im je uzet uzorak, te su na osnovu toga testirani. Tek će se anketiranjem utvrditi tačno porijeklo i razlog zbog kojeg su se zarazile – rekao je Zeljković.
Istakao je da Institut već više od dva mjeseca apeluje na građane da se pridržavaju predloženih mjera.
– Nošenje zaštitnih maski, fizička distanca, lična higijena i dezinfekcija dovešće do rapidnog smanjenja broja pozitivnih lica na virus korona. Najčešće se kroz anketiranje ustanovi da je osoba bila negdje u kontaktu sa zaraženom osobom jer se nije pridržavala distance ili koristila zaštitnu masku – kazao je Zeljković.
Naveo je da u skladu s povećanjem broja oboljelih u narednim danima možemo očekivati da broj novozaraženih i dalje bude trocifren.
– Teško je predvidjeti, jer se situacija iz dana u dan mijenja, ali u skladu s ovim povećanjem očekujemo je da se trend nastavi – zaključio je Zeljković.
Igor Radojičić, gradonačelnik Banjaluke, rekao je juče da je sadašnji spektar preventivnih mjera s ciljem suzbijanja širenja epidemije virusa korona dovoljan, ali u slučaju daljeg pogoršanja situacije bilo bi potrebno preduzimanje oštrijih mjera.
– S ovim brojem oboljelih i postojećim spektrom mjera još možemo da radimo i vodimo koliko-toliko normalan život – rekao je Radojičić.
On je naglasio da se grad nalazi u situaciji u kojoj se mora voditi računa o oboljelima, stalno treba sugerisati građanima da se pridržavaju preventivnih mjera i da, prije svega, vode računa o svom i zdravlju ostalih, ali da se ne smije zaustaviti život.
– Vodimo računa o epidemiološkoj situaciji u gradu i sada smo u prilici da jednu nogu držimo na kočnici, drugu na gasu. Kočnica znači da ne smijemo potpuno pritisnuti i zaustaviti život, jer bi to imalo ogromne ekonomsko-socijalne posljedice, a gas znači da ne smijemo da pustimo kao da se ništa ne dešava – naglasio je Radojičić.
Nezavisne.com
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.