Nekažnjivost za zločine nad novinarima i dalje ostaje visoka, jer vlade ne uspijevaju da privedu počinioce pred sud, navodi se u saopštenju Međunarodnog instituta za štampu (IPI) povodom 2. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima. Od prošlog oktobra, čak 52 novinara nastradala su zbog svog rada, navodi IPI, a najmanje 24 novinara su ubijena u ciljanim napadima.
Za još 15 slučajeva ubistva novinara se smatra da su vjerovatno bili ciljevi napada, ali se i dalje istražuju motivi. U saopštenju se dodaje da je sedam novinara ubijeno u Siriji i jedan u Iraku koji je izvještavao o oružanom sukobu, dvoje je nastradalo u Iraku, jedan u Avganistanu izvještavajući o građanskim nemirima, dok su dva novinara ubijena za vrijeme zadatka, saopštio je IPI.
U skoro polovini slučajeva odgovorni za ove zločine su i dalje na slobodi.
Analiza IPI u ovim slučajevima pokazuje alarmantno nedovoljan odgovor vlasti na teške zločine nad novinarima. Do sada je bilo hapšenja samo u 10 slučajeva, po pet u Americi i Aziji.
Neprekinuti ciklus nekažnjivosti za zločine nad novinarima podgrijava dalje nasilje nad štampom u vrijeme kada je slobodan protok vijesti vrijedniji nego ikad ranije, ocijenio je zamjenik direktora IPI Skot Grifen.
Neuspjeh da se oni koji ubijaju novinare privedu pravdi je neprihvatljiv i predstavlja napad na pravo javnosti da dobija informacije, naveo je Grifen.
Kao i prošle godine, Amerika je imala najveći broj nastradalih novinara 21, uključujući osam u Meksiku, pet u Hondurasu, po dva u Kolumbiji i Venecueli i po jedan u Brazilu, Gvatemali, Haitiju i Paragvaju.
U Aziji je ubijeno 11 novinara, troje na Filipinima, po dva u Indiji, Indoneziji i Pakistanu i po jedan u Kambodži i Bangladešu.
U Africi su dva novinara ubijena u Nigeriji, a po jedan u Demokratskoj Republici Kongo i Somaliji.
Novinar je umro u ciljanom napadu u Jemenu, a drugi je pronađen mrtav u svom automobilu u Iraku, dok je u Kataru smrt novinara u zatvoru pod istragom, dodaje se u saopštenju.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.
1 komentar
Za osudu je zločin protiv svakog čovjeka,bio on novinar ili bilo šta drugo,i znači da bi samo poštivanje univerzalnih ljudskih prava već bilo dovoljno da se osigura sigurnost svih ljudi.Međutim,postoje ljudi-novinari koji takođe nekažnjeno šire lažne informacije i uzrokuju velike nedaće,potpomažu izazivanju ratnih sukoba sa teškim posljedicama i milionskim žrtvama,učestvuju u satanizaciji čitavih naroda i da ne nabrajam sve posledice netačnog i neobjektivnog izvještavanja.Da će se novinarstvo vratiti objektivnom izvještavanju malo je vjerovatno,jer svi segmenti ljudskog društva su ispolitizovani i komercijalizovani do krajnjih granica,da povratka nema.