Globus

U prethodnih godinu dana 52 novinara ubijena u svijetu zbog svog rada

Nekažnjivost za zločine nad novinarima i dalje ostaje visoka, jer vlade ne uspijevaju da privedu počinioce pred sud, navodi se u saopštenju Međunarodnog instituta za štampu (IPI) povodom 2. novembra, Međunarodnog dana borbe protiv nekažnjivosti zločina nad novinarima. Od prošlog oktobra, čak 52 novinara nastradala su zbog svog rada, navodi IPI, a najmanje 24 novinara su ubijena u ciljanim napadima.

Za još 15 slučajeva ubistva novinara se smatra da su vjerovatno bili ciljevi napada, ali se i dalje istražuju motivi. U saopštenju se dodaje da je sedam novinara ubijeno u Siriji i jedan u Iraku koji je izvještavao o oružanom sukobu, dvoje je nastradalo u Iraku, jedan u Avganistanu izvještavajući o građanskim nemirima, dok su dva novinara ubijena za vrijeme zadatka, saopštio je IPI.

U skoro polovini slučajeva odgovorni za ove zločine su i dalje na slobodi.

Analiza IPI u ovim slučajevima pokazuje alarmantno nedovoljan odgovor vlasti na teške zločine nad novinarima. Do sada je bilo hapšenja samo u 10 slučajeva, po pet u Americi i Aziji.

Neprekinuti ciklus nekažnjivosti za zločine nad novinarima podgrijava dalje nasilje nad štampom u vrijeme kada je slobodan protok vijesti vrijedniji nego ikad ranije, ocijenio je zamjenik direktora IPI Skot Grifen.

Neuspjeh da se oni koji ubijaju novinare privedu pravdi je neprihvatljiv i predstavlja napad na pravo javnosti da dobija informacije, naveo je Grifen.

Kao i prošle godine, Amerika je imala najveći broj nastradalih novinara 21, uključujući osam u Meksiku, pet u Hondurasu, po dva u Kolumbiji i Venecueli i po jedan u Brazilu, Gvatemali, Haitiju i Paragvaju.

U Aziji je ubijeno 11 novinara, troje na Filipinima, po dva u Indiji, Indoneziji i Pakistanu i po jedan u Kambodži i Bangladešu.

U Africi su dva novinara ubijena u Nigeriji, a po jedan u Demokratskoj Republici Kongo i Somaliji.

Novinar je umro u ciljanom napadu u Jemenu, a drugi je pronađen mrtav u svom automobilu u Iraku, dok je u Kataru smrt novinara u zatvoru pod istragom, dodaje se u saopštenju.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Lavrov: Za sve probleme na Balkanu kriv Zapad

M B

Svijet srlja ka klimatskoj katastrofi

M B

Putinova konferencija za medije i direktna linija 14. decembra

DB

“Mađarska nastavlja saradnju sa Rusijom”

DB

Tako je govorio Kisindžer: Besmisleno insistiranje SAD na opstanku BiH

DB

Djeca planirala teroristički napad

SB

1 komentar

euroskeptik Ponedjeljak, 2.11.2020., 16:28 at 4:28 pm

Za osudu je zločin protiv svakog čovjeka,bio on novinar ili bilo šta drugo,i znači da bi samo poštivanje univerzalnih ljudskih prava već bilo dovoljno da se osigura sigurnost svih ljudi.Međutim,postoje ljudi-novinari koji takođe nekažnjeno šire lažne informacije i uzrokuju velike nedaće,potpomažu izazivanju ratnih sukoba sa teškim posljedicama i milionskim žrtvama,učestvuju u satanizaciji čitavih naroda i da ne nabrajam sve posledice netačnog i neobjektivnog izvještavanja.Da će se novinarstvo vratiti objektivnom izvještavanju malo je vjerovatno,jer svi segmenti ljudskog društva su ispolitizovani i komercijalizovani do krajnjih granica,da povratka nema.

Odgovor

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više