Infopunkt

Zaev vraća srpski jezik u škole Sjeverne Makedonije


Premijer Sjeverne Makedonije, Zoran Zaev, čestitao je pripadnicima srpske zajednice nacionalni praznik Dan svetog Save i najavio povratak izučavanja srpskog jezika i kulture u osnovne škole i otvaranje Srpskog kulturnog centra u Skoplju.

– Vraćamo izučavanje srpskog jezika i kulture, za šta su odobreni nastavni programi od trećeg do šestog razreda, a u postupku je odobravanje nastavnih programa za sedmi, osmi i deveti razred – napisao je Zaev u čestitki Srbima u Sjevernoj Makedoniji na Facebooku.

Premijer Sjeverne Makedonije i lider SDSM je podsjetio da je mogućnost da se srpski jezik uči kao izborni predmet ukinuta 2007. godine, u vrijeme vladavine VMRO DPMNE.

– Sa našim sugrađanima iz Srbije unapređujemo tradicionalno dobre odnose sa Republikom Srbijom i u tom pravcu su u skopskoj opštini Centar završeni svi prethodni postupci za izgradnju Srpskog kulturnog centra, koji će početi da radi ove godine, istovremeno kada se u susjednoj Srbiji realizuje idejni projekat za Makedonski kulltirni centar u Beogradu – naveo je Zaev.

U čestitki povodom nacionalnog praznika Srba u Sjevernoj Makedoniji, Zaev je dodao da se priključuje obilježavanju i proslavi praznika koji je, kako je istakao, “dio tradicije poštovanja različitih kulturnih posebnosti i stremljenja izgradnji prosperitetne budućnosti za sve građane” Sjeverne Makedonije.

Praznik Dan svetog Save srpskoj zajednici čestitao je i predsjednik Sjeverne Makedonije, Stevo Pendarovski, koji je istakao da je njegovo prosvjetiteljsko-obrazovno djelovanje jedan od najznačajnijih temelja srpske nacionalne i kulturne samobitnosti.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Vlada Crne Gore: Porodicama civilnih žrtava ratova po 100.000 evra

K1

Jedanaesti dan blokade RTS-a: Grupa studenata i građana i dalje ispred zgrade

K2

Blokade traju: RTS podnio krivičnu prijavu zbog proganjanja urednika i novinara

K2

Milanović: Zemlje regiona neće biti prihvaćene u EU

K1

Gajić: Tužilaštvo uništilo dokaze, odgovorni za pad nadstrešnice ostaju zaštićeni

K1

Rektor beogradskog univerziteta pozvao premijera Srbije na razgovor

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više