Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu promovisao je danas međunarodne “Erazmus plus” projekte, od kojih će tri biti realizovana na ovom fakultetu.
Prorektor za nauku, istraživanje i razvoj na Univerzitetu Jelena Krunić rekla je da položaj Univerziteta u Istočnom Sarajevu umnogome zavisi od njegove međunarodne reputacije i da je zbog toga jedan od njegovih strateških ciljeva internacionalizacija.
– Jedan od načina povezivanja sa drugim univerzitetima jeste i učešće u `Erazmus plus` programima EU, koja finansira projekte iz oblasti usavršavanja obrazovanja kulture i sporta sve sa ciljem unapređenja evropskog obrazovnog prostora – rekla je Krunićeva.
Ona je dodala da ovi programi imaju za cilj unapređenje svih nivoa obrazovanja, povezivanje neformalnog sa formalnim obrazovanjem, povezivanjem obrazovanja sa tržištem rada i mobilnost nastavnika i saradnika.
Krunićeva je rekla da od ove godine kreće novi ciklus “Erazmus plus” programa koji će trajati do 2027. godine, a njegov budžet biće oko 26 milijardi evra.
Krunićeva je dodala da je apliciralo 1 005 projekata za 11 regiona od čega su odobrena 164, za region zapadnog Balkana prijavljeno je 105 projektnih prijedloga od čega je odobreno 18, uključujući i dva projekta iz drugih regija.
– U sedam od 18 odobrenih na zapadnom Balkanu učestvuje BiH, a od toga na četiri učestvuje Univerzitet u Istočnom Sarajevu, na što smo ponosni. Jedan od tih projekata je “Smartl”, a riječ je o projektu jačanja i razvijanja platforme za elektronsko učenje i razvoj pametnih učionica, sa ciljem povećanja broja studenata – rekla je Krunićeva.
Ona je navela da iz BiH, osim Univerziteta u Istočnom Sarajevu, učestvuje i Univerzitet “Džemal Bijedić” iz Mostara i dodala da će dobre prakse preuzeti od Univerziteta u LJubljani, politehničkog univerziteta iz Madrida i iz Centra za inovacije i studije iz Italije.
– Riječ je o projektu koji će trajati tri godine i koji će dovesti do značajnog unapređenja elektronskog učenja i institucionalnih kapaciteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu – istakla je Krunićeva.
Dekan Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu Božidar Popović je rekao da ovaj Univerzitet učestvuje u četiri projekta, a Eletrotehnički fakultet u tri.
– Naš Elektrotehnički fakultet predstavlja ozbiljnu naučno-istraživačku instituciju i to potvrđuje i dobijanje ovih projekata. Imamo dobru istraživačku bazu koju čine naši profesori, viši asistenti i asistenti, kao i studenti koje uključujemo u ove projekte, a i u one koji su realizovani sa privredom – napomenuo je Popović.
Popović je rekao da će se iz sredstava evropskih fondova nabaviti moderna laboratorijska oprema velike vrijednosti i da će te laboratorije koristiti studenti na svim studijskim ciklusima.
Koordinator projekta “Sakces” i redovni profesor na Elektrotehničkom fakultetu Slobodan Lubura rekao je da je cilj ovog projekta povezivanje univerziteta sa kompanijama i poslovnim okruženjem u zemlji.
– Cilj je povećati poslovno-tehničku saradnju sa svim učesnicima u poslovnom okruženju kako bi povećali zaposlenost svršenih studenata, modifikovati nastavne planove i programe prema potrebama tržišta u kooperaciji sa Agencijom za zapošljavanje, privrednim komorama – rekao je Lubura.
On je dodao da će u prvoj godini ovog projekta ponuditi najmanje pet modela saradnje između Univerziteta i kompanija koje će biti predložene za implementaciju, te da je planirano da se formira preduzetničko vijeće koje će kontrolisati ovu saradnju, odnosno da li se Univerzitet prilagođava potrebama tržišta rada u BiH kako bi se povećala zaposlenost svršenih studenata.
Prodekan za nastavu na Elektrotehničkom fakultetu i koordinator za “Erazmus plus” projekta Srđan Lale rekao je da u ovom projektu kao partneri učestvuje i Univerzitet “Džemal Bijedić” iz Mostaru, Univerzitet u Atini, Tehnički univerzitet u Beču, kao i Tehnički univerzitet u Rigi u Letoniji, te Univerziteti iz Srbije, Albanije i Kosova.
– Osnovni cilj projekta je izgradnja novog mehanizma u obrazovanju koji se nažalost u BiH i regionu slabo koristi, a popularan je u Evropi i svijetu, a to je izgradnja trougla znanja. Taj trogugao znanja obuhvata edukaciju, istraživanje i inovaciju – rekao je Lale.
On je naveo da se do sada radilo na tradicionalnom obrazovanju, a da je sada cilj uključenje što veće saradnje sa privredom i istraživačkim centrima.
– Naš cilj je da studenti steknu što više praktičnog znanja – rekao je Lale i dodao da se ovim pravi dugoročna veza između fakulteta i privrede.
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.