Prema podacima iz godišnjeg izvještaja Međunarodne federacije novinara (IFJ) širom svijeta tokom 2020. godine ubijeno je 65 novinara i medijskih radnika dok su obavljali svoje poslove.
IFJ je u izvještaju precizirala da je to za 17 više nego 2019. godine i da je broj poginulih približno na nivou iz devedesetih godina, a da su se prošlogodišnja ubistva u 16 zemalja dogodila tokom ciljanih napada, bombaških napada i u razmjeni unakrsne vatre.
Meksiko je sa 14 ubistava četvrti put za posljednjih pet godina na vrhu liste zemalja u kojima je ubijeno najviše novinara. Odmah iza te zemlje sa 10 smrtnih slučajeva je Avganistan, a zatim slijede Pakistan, Indija, Filipini i Sirija, Nigerija i Jemen.
Ubistva novinara zabilježena su tokom 2020. godine i u Iraku, Somaliji, Bangladešu, Kamerunu, Hondurasu, Paragvaju, Rusiji i Švedskoj.
Ukupno 2 680 novinara ubijeno je otkako je IFJ počeo da vodi ovu statistiku 1990.
IFJ je saopštio i da je do marta 2021. godine najmanje 229 novinara bilo u zatvoru širom svijeta zbog svog rada, a federacija je posebno izdvojila Tursku kao zemlju koja najviše zatvara novinare i navela broj od 67 medijskih radnika koji su tamo pritvarani.
Na ovoj listi IFJ je dalje naveo Kinu sa 23 pritvorena novinara, Egipat sa 20, Eritreju sa 16 i audijsku Arabiju sa 14.
TANJUG
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.
1 komentar
Врло често новинари и не треба негдје да пишу о догађају јер им је већ речено шта ће писати.Такпђе иду да раде за обавјештајне службе других држава.У Југосславији од 91-95 то је већина радила.Посебно они са Запада.То није било лојално својој професији и људској части.Лажи се понекад кажњавају.