Politika

Satler: EU traži više od kozmetičkih promjena


Šef Delegacije EU u BiH Johan Satler poručio je danas u Sarajevu da iz perspektive EU nisu dovoljne manje “kozmetičke” promjene Izbornog zakona, te da reforma izbornog zakonodavstva treba da uključi i ustavne reforme, odnosno, sprovođenje odluke Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu u predmetu “Sejdić i Finci”.

Satler je rekao da je potrebno sprovođenje i svih relevantnih presuda koje će omogućiti svima u BiH da biraju i budu birani.

– EU nema spreman prijedlog rješenja izmjena Izbornog zakona i to je isključivo pitanje za političke aktere u BiH. Oni su ti koji će određivati koji će biti obim izmjena i dopuna izbornog zakonodavstva – rekao je Satler i dodao da i izmjena Zakona o finansiranju političkih stranaka mora biti dio paketa ovih reformi.

Satler je rekao novinarima da je za reformu izbornog zakonodavstva neophodno iskoristiti ovu “neizbornu” godinu, napominjući da vrijeme teče, a da je malo toga ostvareno.

– Dobra vijest je da je formirana Interresorna radna grupa koja je održala dva sastanka. Svakako treba ubrzati dinamiku rada i koristim priliku da apelujem na domaće političare da se ove aktivnosti reforme izbornog zakonodavstva i Ustava ubzraju. Jedna od dobrih stvari je da je u sastav Interresorne radne grupe uključena i opozicija, odnosno, klubovi političkih subjekata zastupljenih u parlamentu – rekao je Satler.

On je istakao da Centralna izborna komisija BiH ima važnu ulogu u tom procesu, ali da je neophodo da se čuje glas građana zbog čega će Delegacija EU početkom juna organizovati određene aktivnosti u koje će biti uključene organizacije civilnog društva.

Satler se obratio novinarima tokom konferencije “Integritet izbornog procesa”, koju je u Sarajevu organizovao Transparensi internešnel BiH.

Američki ambasador Erik Nelson rekao je obraćajući se prisutnima na konferenciji da su transparentni slobodni i pošteni izbori u srcu svake funkconalne demkratije.

On je ukazao na potrebu da se ažurira pravni okvir koji upravlja izbrima u BiH, naglašavajući da, osim tehničkih promjena za jačanje izbornog sistema, mora postojati i dobronamjerni politički dijalog za sprovođenje presude Evropskog suda za ljudska prava, kao i presuda Ustavnog suda BiH.

Predsjednik CIK-a BiH Željko Bakalar rekao je da je CIK aktivno počeo da radi na svojoj inicijativi reforme Izbornog zakona koja će biti upućena u parlamentarnu procuduru.

– Nakon što izradimo rješenja, pošaljemo ih relevantnim organizacijama EU, Venecijanskoj komisiji, antikorupcijskm tijelu Savjeta Evrope, te OEBS ODIR-u na mišljenja, mi ćemo u odnosu na njihove osvrte korigovati ono što bude naš proizvod i predstaviti ga javnosti – rekao je Bakalar.

Izvršni direktor “Transparensi internešnela” Ivana Korajlić smatra da se započeti proces izbornog zakonodavstva i formiranje Interresorne radne grupe za izmjenu prijedloga izmjena i dopuna Izbornog zakona treba iskoristiti i fokusirati se na izmjene koje će ići u pravcu sprečavanja zloupotreba koje su, kako kaže, registrovane u proteklom periodu.

Srna

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Umro Hoze Muhika, “najsiromašniji predsjednik na svijetu”

K1

I Litvanija uvela sankcije Dodiku, Stevandiću i Viškoviću

K1

Cvijanović: BiH mora graditi evropski put bez miješanja trećih strana

K1

Pad cijena goriva u Srpskoj, ali ne zadugo?

K1

SDS i PDP: Glasaćemo za interese Srpske

K1

Amidžić: Vraćen nacrt budžeta, razgovori se nastavljaju

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više