U odnosu na prošlu godinu, koju je obilježila pandemija virusa korona i koja je uticala na sve aspekte života građana, sa stanovišta Registra cijena nepokretnosti Republike Srpske, nije zabilježen značajan pad broja registrovanih kupoprodajnih ugovora, kao ni broj registrovanih prometovanih nepokretnosti. Sa druge strane, povećan je broj zainteresovanih lica za izvještaje i podatke Registra cijena nepokretnosti čime su prepoznati rezultati, uloga i značaj ove evidencije.
Rekao je ovo v.d. pomoćnika direktora Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIPP) za ekonomsko-finansijske poslove Dragan Stanković te dodao da je uspostavljanjem Registra cijena nepokretnosti od 1. januara 2017. godine Republika Srpska učinila je prve korake ka otvorenosti i transparentnosti tržišta nepokretnosti, ali i masovnoj procjeni vrijednosti nepokretnosti, koja bi u skorije vrijeme mogla biti strateški resurs Republike Srpske.
– U odnosu na Godišnji izvještaj za 2019. godinu, broj kupoprodajnih ugovora se smanjio za 1,24 odsto, dok se broj prometovanih nepokretnosti u okviru kupoprodajnih ugovora povećao za 4,4 odsto. Ukupna suma cijena nepokretnosti ostvarenih u kupoprodajnim ugovorima registrovanim u Registru cijena nepokretnosti za period 1. 1 – 31. 12. 2020. godine iznosi 421 189 437,62 КM, te je za 66 557 287,24 КM manja od ukupne sume cijena nepokretnosti registrovanih u istom periodu 2019. godine.
o Кoliko je prošle godine na teritoriji Srpske prometovano zemljišta i drugih nepokretnosti, a koliko je koštala najskuplja nepokretnost i gdje se ona nalazi?
– Prema podacima Registra cijena nepokretnosti koji vodi RUGIPP u periodu od 1. 1. 2017. godine do 31. 12. 2020. godine registrovano je ukupno 42 834 kupoprodajnih ugovora u kojima je prometovano ukupno 81 084 nepokretnosti, čija je ukupna ostvarena cijena 2 249 246 442,52 КM. U periodu od 1. 1. 2020. godine do 31. 12. 2020. godine u Registru cijena nepokretnosti Republike Srpske registrovano je ukupno 9 341 kupoprodajni ugovor u kojima je prometovano ukupno 19 064 nepokretnosti. Navedeni ugovori bili su predmet upisa prava vlasništva u katastarskim evidencijama RUGIPP-a, a njihova ukupna ostvarena cijena iznosi 421 189 437,62 КM. Cijena najskupljeg prometovanog stana u Republici Srpskoj po metru kvadratnom u prošloj godini iznosila je 4 446,10 КM, a njegova površina iznosila je 35 kvadratnih metara. Cijena najskupljeg prometovanog stana ukupne površine 155,17 kvadratna metra sa tri pomoćne prostorije iznosila je 386 615,10 КM. Cijena najskuplje prometovane kuće u Republici Srpskoj iznosila je 620 000 КM, a njena površina iznosila je 133 kvadratna metra i zemljište uz objekat površine 530 kvadratnih metara. Najskuplji prometovan stan po metru kvadratnom nalazi se na Jahorini, a ukupne površine u Banjaluci, kao i kuća.
o Кakvo je stanje kada je u pitanju polna struktura pri upisu prava vlasništva?
– Od ukupnog broja prometovanih nepokretnosti kao vlasnici prometovanih nepokretnosti u katastarske evidencije RUGIPP-a u 74, 7 odsto slučajeva su upisani muškarci, a žene 25,3 odsto. Ako posmatramo samo stanove, od ukupnog broja prometovanih stanova kao vlasnici prometovanih nepokretnosti u katastarske evidencije RUGIPP-a upisani su, kao vlasnici ili suvlasnici, muškarci u 56,2 odsto slučajeva, dok su žene 43,8 odsto.
o RUGIPP je i ove godine dobio pozitivan revizorski izvještaj?
– Uprava je dobila pozitivno mišljenje Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske za 2020. godinu i to četvrti put, što je pokazatelj predanog rada rukovodstva i svih zaposlenih čiji je primarni cilj korisnicima pružiti što bržu i kvalitetniju uslugu. Ovo je potvrda kontinuiranog, kvalitetnog i odgovornog rada RUGIPP-a, kao jedne od najvećih i najvažnijih institucija. Ako se uzme u obzir složeni sistem poslovanja u 64 organizacione jedinice na teritoriji Republike Srpske, kao i veliki broj transakcija posredstvom dva organizaciona fonda i jedne jedinice za implementaciju projekta Svjetske banke, pozitivan revizorski izvještaj dobija na još većem značaju. Pozitivno su ocijenjene i nabavke sprovedene u okviru Projekta za registraciju nekretnina, te je potvrđeno da su sve procedure bile transparentne i saglasne sa smjernicama Svjetske banke za nabavku robe, radova i usluga. Takođe, Jedinica za implementaciju Projekta za registraciju nekretnina 12. marta 2021. godine dobila je pozitivno revizorsko mišljenje od nezavisne revizorske kuće „Baker Tilly Re Opinion d.o.o.“, koja je isto tako nabavke u okviru Projekta proglasila zadovoljavajućim u smislu kvaliteta, pouzdanosti, blagovremenosti i transparentnosti.
Pozitivno mišljenje značajno je i zbog činjenice da RUGIPP sprovodi milionske nabavke za potrebe vlastitog rada, ali i za angažovanje geodetskih organizacija, koje prema Zakonu o premjeru i katastru, obavljaju dio geodetskih radova. Revizori su u izvještaju za 2020. godinu, kao i ranijih godina, utvrdili da su javne nabavke realizovane u skladu sa zakonom, te u tom smislu nisu utvrđene neusklađenosti sa pomenutim Zakonom, niti izdate preporuke. U revizorskom izvještaju ističu, između ostalog, da finansijski izvještaji RUGIPP-a istinito i objektivno prikazuju, u svim materijalno značajnim aspektima, finansijsko stanje imovine i obaveza na dan 31. 12. 2020. godine, prihoda, primitaka, rashoda i izdataka, kao i izvršenje budžeta za godinu koja se završava na taj dan, u skladu sa propisanim okvirom finansijskog izvještavanja za javni sektor važećim u Republici Srpskoj.
Po mišljenju Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske aktivnosti, finansijske transakcije i informacije iskazane u finansijskim izvještajima RUGIPP-a za 2020. godinu su u svim materijalno značajnim aspektima u skladu sa propisima kojima su regulisane.
o Nakon uspješnog završenog popisa nepokretnosti u dijelovima Banjaluke i Laktaša, u saradnji sa Кraljevinom Švedskom i njihovim donatorskim Projektom za unapređenje zemljišne administracije u Bosni i Hercegovini „CILAP“, šta dalje RUGIPP dalje čeka?
– Cilj RUGIPP-a je, da kada se stvore uslovi, popiše sve nepokretnosti u Republici Srpskoj da bi se formirao sveobuhvatan registar, kao osnovu za procjenu njihove vrijednosti čime će se vlasnicima omogućiti da na pravi način i u punom obimu raspolažu svojom imovinom znajući na koji način se podiže ili umanjuje cijena u odnosu na susjedne. RUGIPP će u popisu primjenjivati pozitivna iskustva Slovenije i Švedske, sa kojima imamo odličnu saradnju. Nakon završenog popisa imaćemo tačan broj nepokretnosti i njihovu vrijednost što će svakom načelniku opštine omogućiti da planira budući privredni razvoj jedinica lokalne samouprave. Osnivanjem katastra nepokretnosti biće omogućeno i građanima i jedinicima lokalne samouprave da što prije dobiju tačne podatke. Кada se popiše sva imovina tačno će se znati koliko ima registrovanih nepokretnosti, prije svega u Fiskalnom registru, što znači da se porez na nepokretnosti na osnovu tih podataka i razrezuje.
o Šta je pokazao Pilot projekat u Banjaluci, a šta u Laštašima?
– Zahvaljujući pilot projektu u Banjaluci utvrđeno je da samo u jednom dijelu jedne katastarske opštine ima više od 6 000 neregistrovanih nepokretnosti. Uporedo sa aktivnostima koje se rade na obuhvatu pilot područja, nastavlja se popis nepokretnosti za ostatak Banjaluke. Iskustvo Banjaluke pokazalo nam je i koliko je bitan uspostavljeni adresni registar u efikasnom popisu nepokretnosti na terenu. RUGIPP je dobio saglasnost na poslije pilot projekta izmijeni zakonoske propise i u svoju nadležnos stavi i masovnu procjenu vrijednosti nepokretnosti čime će započeti sveobuhvatan, za cijenu Republiku Srpsku, popis nepokrenosti i procjenu njene tržišne vrijednosti. Za to će nam biti potrebna dodatna sredstva zbog čega smo dobili saglasnost da uđemo u pregovore sa Svjetskom bankom kako bismo kreditirali taj postupak. To je jedini pravedan razrez poreza na nepokretnosti i cilj nam je da to kao nadležna institucija omogućimo, a krajnji korisnici su jedinice lokalne samouprave i građani. Takođe, na incijativu opštine Laktaši potpisan je sporazum između RUGIPP-a i opštine Laktaši o implementaciji pilot projekta masovne procjene vrijednosti nepokretnosti za područje pet katastarskih opština u Laktašima, za koje je formiran adresni registar. Terenski popis krenuo je početkom aprila, prvo je završena katastarska opština Jakupovci, gdje je utvrđena razlika od oko 500 neregistrovanih objekata, uglavnom kuće, imdustrijski i poslovni objekti. Trenutno timovi na terenu popisuju katastarske opštine Laktaši i Laktaši Riječani, a predviđene su i katastrske opštine Veliko Blaško i Glamočani.
SrpskaCafe/Promo
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.