Globus

I njemački parlamentarci vole “tezge”

Dodatni prihodi poslanika njemačkog Bundestaga su se, prema rezultatima jedne studije, značajno povećali.

Prije svega, dobro zarađuju poslanici stranaka “bliskih privredi”. Autori studije zahtijevaju pooštravanje pravila.

Prema rezultatima studije, poslanici Bundestaga, kako se procjenjuje, ostvarili su 53 miliona evra dodatnih prihoda tokom svog mandata. To je znatno veći iznos nego ranije. To pokazuju podaci Fondacije “Oto Brener” koja je podatke o dodatnoj zaradi članova Bundestaga procijenila na temelju javno dostupnih informacija na internet-portalu njemačkog parlamenta, prenosi Dojče vele.

Fondacija ove studije sprovodi od 2009. godine, tako da raspolaže podacima i za raniji period. U prvom bilansu stanja na kraju perioda od 2009. do 2013. godine, dodatni prihodi poslanika bili su procijenjeni na 30 miliona evra. Tačan iznos se ne može utvrditi, jer su do sada podaci o toj vrsti dohotka unošeni samo “okvirno”.

“Privilegovana manjina poslanika”

U mandatu koji se uskoro završava, oko trećine parlamentaraca, njih 261, imali su dodatne prihode od raznih aktivnosti. Fondacija “Oto Brener” tu pojavu među njemačkim političarima naziva “problemom privilegovane manjine poslanika”. Ta pojava je, kako ističu autori studije, posebno rasprostranjena među strankama “bliskim privredi” – CDU, CSU i FDP. Iako FDP u Bundestagu ima 11,5 odsto od ukupnog broja poslanika, ona je sa udjelom od 20,3 odsto među onima koji ostvaruju dodatna primanja i dalje na prvom mjestu.

Dodatni angažmani zastupnika, pored mandata u Bundestagu, zakonski su izričito dozvoljeni sve dok ne postoji sukob interesa i dok je parlamentarni angažman u središtu njihovog djelovanja. Prihod od te vrste angažmana, od određenog iznosa zarađene sume, mora se pak prijaviti predsjedniku Bundestaga i tada biva obavljen na internet-portalu Bundestaga u rubrici “Informacije koje moraju biti dostupne javnosti”.

Pooštravanje pravila nakon afere sa zaštitnim maskama

Do sada su dodatni prihodi parlamentaraca morali biti prijavljeni ako su prelazili 1 000 evra mjesečno ili 10 000 godišnje. A prihodi iznad 250 000 evra ne moraju se detaljnije kategorisati i spadaju u istu grupu kao i oni čiji iznosi su milionski.

Nakon skandala sa unosnim poslovima oko nabavke zaštitnih maski i plaćenog lobističkog angažmana političara, Bundestag je sredinom juna doneo stroža pravila o transparentnosti za parlamentarce. Fondacija “Oto Brener” je u svojoj studiji, kako je istaknuto, obuhvatila podatke do 1. juna ove godine, prije stupanja na snagu novih pravila.

Ubuduće unositi “svaki evro i cent”

Prema novim pravilima, prihod ubuduće mora biti prijavljen ako premaši 1 000 evra mjesečno ili 3 000 evra u toku godine. Takođe je predviđeno da se objavi tačan iznos te zarade “svaki evro i cent”.

Iz Fondacije “Oto Brener” pozvali su na dodatno pooštravanje tih pravila. Autor studije Sven Osterberg založio se za formiranje komisije “koja bi imala resurse i prava te sprovodila kontrolu pridržavanja tih pravila”. Pored poslanika, u ovom tijelu trebalo bi da budu i eksterni stručnjaci. I pored pooštravanja nadzora, Osterberg smatra da se stvara utisak “da parlament može da se kupi”.

Dojče vele

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.

Možda vas zanima

Mediji: Bajden mora odustati od drugog mandata

M B

Nevjerovatan gaf na bilbordu u centru Njujorka dočekao Zelenskog (VIDEO)

M B

Erdogan: Rusija se ne može zanemariti

DB

Sjednica u Njujorku (ni)je početak kraja Zelenskog?

DB

Bugari protjerali poglavara i sveštenike Ruske pravoslavne crkve

DB

Zelenskom nije dozvoljeno da govori pred američkim Kongesom

DB

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više