Globus

Danska “masno” plaća za slanje svojih robijaša na tzv. Kosovo


Danska radi na reformi svog zatvorskog sistema uz povećanje finansiranja od 538 miliona evra za “nove inicijative“, a jedna od njih uključuje slanje zatvorenika na tzv. Kosovo.

Skandinavska zemlja će platiti tzv. Kosovu smještaj za 300 zatvorenika. Danska vlada je saopštila da je mjera usmjerena na “strance osuđene na deportaciju” koji bi trebalo da budu protjerani iz Danske nakon što odsluže svoje kazne.

Sporazum je podržalo nekoliko stranaka širom političkog spektra prije nego što ga je dansko Ministarstvo pravde objavilo na Twitteru, piše Blic.

Ministar pravde Nik Hekerup opisao je povećanje finansiranja kao “istorijsko“, ali samo kao prvi korak u “dugoj, teškoj borbi“ za rebalans danske zatvorske službe.

– Istovremeno, obezbijeđujemo bolje uslove za rad našim zatvorskim službenicima, koji već dugi niz godina nose veoma težak teret – rekao je on.

Bogata država EU bori se sa prenaseljenim zatvorima, pri čemu je broj zatvorenika narastao za 19 odsto od 2015. U njoj se trenutno nalazi preko 4.000 zatvorenika u zemlji od 5,8 miliona ljudi. Istovremeno, broj zatvorskih upravnika se smanjuje, a očekuje se da će zemlja do 2025. imati manjak od 1 000 mjesta.

Danska vlada je u srijedu saopštila da gradi novi zatvor visoke bezbjednosti za okorjele kriminalce. Reforme će takođe dovesti do toga da zatvorenici koji se loše ponašaju trpe teže posljedice ako napadnu ili prijete zatvorskom osoblju ili drugim zatvorenicima.

Većina zatvorenika u Danskoj trenutno izdržava kaznu u takozvanim otvorenim zatvorima. U ovim objektima su smješteni ljudi koji su osuđeni na pet godina ili manje, i oni omogućavaju zatvorenicima da nose svoju odeću i sami kuvaju obroke. Mnogi zatvori nemaju klasičan bezbjednosni perimetar koji se sastoji od ograda i kupola. Zatvorenici takođe dobijaju česte posjete i mogu da zatraže privremeno odsustvo.

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Tramp ukinuo sankcije: Srećno, Sirijo!

K1

Kelog: Ako Putin dođe u Istanbul, dolazi i Tramp

K1

Zvanični rezultati izbora u Albaniji: Edi Rama osvojio 4. mandat

K1

Mađarska uvodi drastične kazne za dilere droge

K1

Britanija: Prodaju “travu” putem QR kodova (VIDEO)

K1

SAD i Saudijska Arabija potpisali: 142 milijarde na američku vojnu opremu

K1

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više