Foto: Arhiva
Izdvajamo

I pčelinji otrov može biti lijek


Trebinjski pčelari, ali i cjelokupno stanovništvo, osim meda, nedovoljno koriste i druge pčelinje proizvode koji su vrlo korisni i u liječenju i preventivnom djelovanju protiv različitih bolesti, a takva situacija može se promijeniti jedino edukacijom i jednih i drugih.

Zbog promjene svijesti i prihvatanjem činjenice da čak i pčelinji otrov može predstavljati lijek, Udruženje pčelara “Leotar” organizovalo je predavanje o takozvanoj apiterapiji, liječenju i terapiji pčelinjim proizvodima.

– Osim meda, liječenje i preventive se veoma dobro obavljaju cvjetnim prahom, matičnom mliječi, propolisom, pa čak i voskom i pčelinjim otrovom, a to i dalje nedovoljan broj naših pčelara proizvodi – kaže Obrad Ninković, predsjednik Udruženja pčelara “Leotar”.

Iznoseći niz činjenica koje idu u prilog apiterapiji, prof. dr Mića Mladenović sa Poljoprivrednog fakulteta u Zemunu kaže da, iako je dokazano da je apiterapija metoda liječenja i oporavka pčelinjim proizvodima i to još od davnina, terapijski učinak rada s pčelama u području poboljšanja kvaliteta života i dalje je slabo razmatran.

– Pčelinji proizvodi, ne samo da su neophodni i potrebni za svako domaćinstvo, već je poželjno da svaki pčelar proizvede još neki pčelinji proizvod, pa će tako, na kraju krajeva, povećati i dobit od pčelinjaka – kaže profesor Mladenović.

On je iznio i podatak da smo mi na začelju po potrošnji meda u Evropi, zbog čega je i kod stanovništva potrebno promovisati značaj meda, ne samo u ishrani, ali i propolisa i pčelinjeg otrova, koji su, kako navodi, na vrhu piramide alternativnih lijekova na svijetu.

– Tamo gdje savremena medicina posustaje, ova dva preparata preuzimaju primat – kazao je Mladenović.

Prim. dr Stanko Buha, iako ljekar, pobornik je ove vrste alternativne medicine akupunkturom i apipunkturom.

– Pčelinji otrov može se koristiti na dva načina: prvi je ubod pčele, a drugi način je da se ekstrahovani otrov čisti i da se aplicira preko šprica, odnosno igle. I akupunktura i apipunktura su kod nas slabo zastupljene, prvenstveno jer smo u deficitu sa stručnjacima iz ove oblasti, ali i zbog nepovjerenja od strane stanovništva, jer farmaceutska industrija to proglašava alternativnom medicinom, a to je u stvari tradicionalna, prirodna medicina – objasnio je dr Buha.

nezavisne

Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.


Možda vas zanima

Jovan je heroj iz diskoteke smrti: Tinejdžer spasao 21 život

K1

Cvijanović kritikovala Šmita: Nelegitimne odluke vode BiH u haos

K1

Bećirović poručio Vučiću: Nisi nadležan!

K1

Ćulum tvrdi: Ne vraćam se u SIPA-u

K1

Pančićeva omorika proglašena vrstom od republičkog značaja

K1

Testirana Dubai čokolada: Skupa poslastica puna toksina plijesni?

K2

Predaj komentar

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ne i stavove portala srpskacafe.com. Molimo sve korisnike da se suzdrže od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Zadržavamo pravo da obrišemo komentar bez prethodne najave i objašnjenja.

Ova stranica koristi kolačiće kako bi osigurali bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korištenja pretpostavićemo da ste saglasni sa primanjem kolačića. Prihvati Pročitaj više