Preduzeća koja proizvode namjensku obuću za vojsku i policiju u Srpskoj imaju pune ruke posla zbog čega pojedini i proširuju kapacitete kako bi mogli odgovoriti na ponude iz evropskih zemalja.
Većina preduzeća u Srpskoj trenutno grca u problemima zbog rusko-ukrajinske krize, a direktor kotorvaroškog “Dermala”, koje se bavi i proizvodnjom obuće za vojsku i policiju, Radenko Bubić, rekao je da su i prije sukoba u Ukrajini imali popunjene kapacitete.
– Ovih dana hoćemo da otvorimo još dvije linije, da proširimo kapacitete. Imamo bukvalno 200 odsto više posla, nego što možemo napraviti – naveo je Bubić.
Dodao je da odgovaraju samo na ponude koje mogu ispoštovati, dok za vanredne narudžbe nekada imaju, a nekada nemaju dovoljno kapaciteta.
– Zbog upravo tog ogromnog posla opremamo i dvije nove linije. Jednu ovdje, a drugu u Kneževu. Planiramo i 100 radnika zaposliti, a u ovoj godini do sada smo primili oko 50. Dakle, proširujemo kapacitete za te nove narudžbe – naveo je Bubić i dodao da šiju obuću za vojsku i policiju Njemačke, Austrije, Slovačke, te Italiju i zemlje bivše Jugoslavije.
Naglasio je da imaju stalne ugovore sa tri kupca, te da za Njemačku godišnje naprave 625 000 pari cipela.
– To jeste kupac iz Njemačke, ali ta je obuća i u prodavnicama u Francuskoj, Engleskoj i drugim zemljama – naveo je Bubić.
Ista situacija je i derventskom “Saninu”, gdje navode da su im se i prije izbijanja sukoba u Ukrajini počele javljati firme iz Njemačke koje napuštaju azijsko tržište.
– Sa izbijanjem sukoba u Ukrajini mi smo, da kažem, u nekim slatkim mukama, iako Nijemci veoma teško odvezuju kesu. Oni vrlo dobro znaju situaciju kod nas i naoružaju se informacijama prije nego što dođu. Oni žele da jeftino dobiju proizvod – rekao je direktor Radovan Pazurević.
Naglasio je da su povećali obim proizvodnje te da samo jedna firma nije htjela da sarađuje sa njima pod uslovima kojima su im ispostavili.
– Našli smo novu firmu za koju radimo. I trenutno smo, što bi naš narod rekao, puni kao brod kada su u pitanju ugovori. Čak osjećam da će ta tendencija povećanja proizvodnje obuće za vojsku i policiju biti na djelu i idućih godina jer sve ide u tom pravcu da neće doći do normalizacije svih dešavanja u svijetu – naveo je Pazurević.
“Sanino” trenutno radi poslove za Austriju i četiri njemačke firme.
– Njemačka vlada je odobrila 100 milijardi evra za vojni budžet za ovu godinu, a jedan dio otpada na proizvodnju vojne obuće. Za tu zemlju proizvedemo nekih 170 000 pari godišnje od čega je 20 odsto vojne. Trenutno je najveći problem što nemamo radnika, posebno u proizvodnju. Uzimamo sve sa biroa koji hoće da rade – ispričao je Pazurević.
Predsjednik Privredne komore RS Pero Ćorić rekao je da preduzeća koja prave obuću za vojsku i policiju imaju ogromne narudžbe i ne mogu ni stići da odgovore.
– Da li će tu cipelu oni obuvati ili će je slati u Ukrajinu je druga priča, to ne znam – rekao je Ćorić.
Glas Srpske
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.