Muzej kanabisa otvoren nasuprot glavnoj zagrebačkoj policijskoj stanici u Hrvatskoj, gdje je rekreativna upotreba marihuane još uvijek zabranjena, ovaj muzej posljednji je nizu neobičnih muzeja otvorenih u hrvatskome glavnom gradu, poput Muzeja mamurluka, prekinutih veza i Muzeja osamdesetih.
Hrvatska dopušta kupovinu konoplje s djelom od 0,2 procenta THC-a, glavnog psihoaktivnog sastojka biljke.
Uz ulaznicu koja se može smotati i popušiti, novi hrvatski muzej kanabisa nudi iskustveno putovanje kroz opojnu istoriju te biljke i usput odaje počast rege muzici i filmovima na temu marihuane.
– Biljka je prisutna u istoriji čovječanstva u gotovo svim civilizacijama i definitivno zaslužuje muzej – rekao je vlasnik muzeja, Tvrtko Kracun.
U Muzeju konoplje, posjetilac se vodi kroz višehiljaditu istoriju biljke, koja je ispričana video zapisima, posterima i izložbenim primjerima.
Za konoplju se vjeruje da je prvi put uzgojena u središnjoj Aziji prije otprilike 10 000 godina, a otad je postala kulturno i ekonomski značajna širom svijeta.
U muzeju su izloženi i “bongovi” (vodene lule za pušenje) uz opise legendarnog muzičkog festivala Woodstocka 1969. godine, iznad kojeg je lebdio “oblak” dima marihuane, rezultat izdisaja na desetine hiljada prisutnih fanova.
Tamo se nalazi i šator koji prikazuje proces uzgoja konoplje, s posebnim svjetiljkama i živom biljkom.
Igor Lokotar, student politologije iz Zagreba, rekao je da je očaran istorijskom pozadinom, uključujući i podatak o tome kako su vojnici Napoleona Bonapartea konoplju u Francusku donijeli iz Egipta na početku 19.vijeka.
– To su stvari koje nikad ne učiš u školi – rekao je.
Marihuana je u Hrvatskoj dopuštena isključivo u medicinske svrhe.
Poslovni.hr
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.