Maršom “Besmrtnog puka” u Banjaluci počelo je obilježavanje Dana pobjede nad fašizmom, a učesnici nosili slike svojih predaka i zastave pod kojima je pobijeđen fašizam u Drugom svjetskom ratu.
Učesnici su nakon marša zaigrali kozaračko kolo u centru Banjaluke.
Potom su na Spomenik žrtvama fašizma na Trgu palih boraca u Banjaluci položeni vijenci za heroje koji su živote dali za slamanje fašizma u Drugom svjetskom ratu.
Vijence su položili predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, predsjednik Vlade RS Radovan Višković, srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik, delegacija Narodne skupštine, Vlade RS, te ambasador Ruske Federacije u BiH Igor Kalabuhov i gradonačenik Banjaluke Draško Stanivuković
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je obilježavanje 9. maja, Dana pobjede nad fašizmom, važno za Republiku Srpsku, jer je srpski narod predvodio antifašističku borbu na prostoru bivše Jugoslavije.
– Jasenovac, Jadovno, Pag, Prebilovci… simboli su stradanja srpskog naroda u Drugom svjetskom ratu, što ne smije biti zaboravljeno – rekao je Dodik i istakao da srpski narod baštini slobodarsku tradiciju, te je svim građanima Republike Srpske čestitao 9. maj, Dan pobjede nad fašizmom.
Predsjednica RS Željka Cvijanović naglasila je da Srpska ima, slavi i obilježava dva dana pobjede, a to su 9. maj i 9. januar.
– Dan kada je osnovana Republika Srpska jeste dan pobjede nad oživjelim i nikada do kraja poraženim fašizmom. Nismo im dozvolili da završe ono što su počeli pet decenija ranije. Zahvaljujući Republici Srpskoj ostali smo i opstali na svojim ognjištima – kazala je Cvijanovićeva dodavši da je naša obaveza da čuvamo Srpsku za generacije koje dolaze.
Ona je naglasila da je srpski narod ustao protiv nacizma i fašizma onda kada se za to plaćala najskuplja cijena.
– Stojimo i danas, uvijek spremni da se odupremo ideologijama zla iz prošlosti, ali i sadašnjosti. Kao i svake godine, i ovog 9. maja stojimo ponosno, visoko uzdignutog čela, slaveći slobodu i sjećajući se onih koji su nam tu slobodu podarili – rekla je Cvijanovićeva.
Istakla je da se danas sjećamo onih koji su Hitleru rekli “ne” u vrijeme kad se cijela Evropa gušila pod nacističkom čizmom.
– Ponosno stojimo, jer Vermaht i SS trupe nismo dočekivali pjesmom, cvijećem i ovacijama, na ulicama i trgovima – naglasila je Cvijanovićeva ističući da je ponosna što smo od početka bili na pravoj i pravednoj strani istorije.
– Nismo čekali ishod da bismo se pridružili pobjednicima, već smo se borili protiv onog za šta smo nepogriješivo znali da je zlo. Oni koji jesu, danas olako dijele etikete fašizma, jer njegovu jezivu oštricu nisu ni osjetili – istakla je ona.
Na spomenik su vijence položili i predstavnici Republike Srpske u institucijama BiH, SUBNOR-a, Generalnog konzulata Srbije u Banjaluci, nevladinih organizacija proisteklih iz odbrambeno-otadžbinskog rata, potomci poginulih boraca, te delegacija grada Banjaluka.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković je poručio da su na današnji dan, prije 77 godina, Evropa i svijet rekli stop fašizmu.
– Dan pobjede nad fašizmom je jedan od najsvjetlijih datuma u istoriji čovječanstva, datum kada je pobijeđeno veliko zlo koje je zadesilo svijet – poručio je Stanivuković.
Kako je istakao, previše je ljudi stradalo da bismo ovaj datum sveli na puko obilježavanje, a žrtva koju je srpski narod podnio u borbi protiv najvećeg zla u istoriji čovječanstva je ogromna i ne dozvoljava nam da to zaboravimo.
– Zato čuvajmo uspomenu na svakog pojedinca koji je život izgubio u misiji za slobodu i mir i zato danas ovdje ponosno korača besmrtni puk – naglasio je Stanivuković.
Predsjednik SUBNOR-a Republike Srpske Slobodan Šobić rekao je da je danas, decenijama nakon kraja Drugog svjetskog rata, većini jasno da je Dan pobjede nad fašizmom zapravo pobjeda jedne epohe i jedne generacije.
– Ostavljeno je naraštajima da nastave put do prave pobjede – rekao je Šobić i naveo da je siguran da taj put neće biti kroz oružanu borbu nego kroz narastanje ljudske svijesti i čuvanje civilizacijskih dostignuća.
Marš “Besmrtnog puka” povodom Dana pobjede na fašizmom organizovan je i u drugim gradovima Srpske i Srbije.
Ova manifestacija prvi put je održana u Rusiji 2014. godine, radi očuvanja ličnog sjećanja na stradale u Drugom svjetskom ratu, a američke i britanske vlasti su ove godine zabranile njeno održavanje na svojoj teritoriji.
Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj datum 1945. godine, kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi.
Nezavisne/Srna/Grad Banjaluka
Besplatnu Android aplikaciju portala SrpskaCafe preuzmite ovdje.